Zdrowie i Uroda

Abdominoplastyka – przebieg i powikłania.

Chirurgia plastyczna charakteryzuje się olbrzymią różnorodnością jeśli chodzi o rodzaje operacji. W ramach tej dziedziny medycyny wykonuje się proste zabiegi korekcyjne, jak i poważne operacje, które wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, i wymagają długiego okresu rekonwalescencji. Do tych poważnych zabiegów należy bez wątpienia abdominoplastyka.

Płaski brzuch

Abdominoplastyka to zabieg skomplikowany, i jak na chirurgię plastyczną, stosunkowo niebezpieczny. Polega bowiem na tym, że pacjentowi rozcina się brzuch, najczęściej na całej jego szerokości. Następnie, z warstwy podskórnej usuwa się część komórek tłuszczowych oraz napina się mięśnie. Po wykonaniu tych czynności następuje zszycie rozcięć. Efektem zabiegu jest płaski brzuch, którego skóra jest gładka, bez fałdów. Minusem abdominoplastyki jest natomiast dosyć dużych rozmiarów blizna.

Z powodu blizny, która pozostaje po zabiegu, a także szeregu powikłań, które nie muszą, jednak mogą się pojawić, wykonanie tejże operacji powinno być ostatecznością. Rzeczywiście są przypadki, gdy chirurgia plastyczna jest ostatnią deską ratunku, jednak w wielu sytuacjach problem można rozwiązać inaczej. Jeżeli fałdy brzuszne nie są zbyt duże, być może lepiej spróbować ćwiczeń i odpowiedniej diety oraz masaży, w walce z owymi fałdami. Dopiero, gdy te metody zawiodą, warto zastanowić się nad operacją.

Powikłania po abdominoplastyce i ryzyko ich wystąpienia

Operacja zawsze może się nie udać. Szczególnie, gdy przeprowadza ją niedoświadczony chirurg, coś może pójść nie tak jak powinno. Jednakże, nawet najlepszym zdarzają się pomyłki, tak więc nigdy nie możemy być całkowicie pewni, że nic złego się nie przydarzy. Tym nie mniej, pewne czynniki zwiększają prawdopodobieństwo powikłań, a inne znacząco je obniżają. I tak na przykład, bardziej narażone na powikłania są osoby, które już przed operacją mają problemy zdrowotne. Ponadto, nałogowi palacze mogą mieć problemy z gojeniem się rany po operacji. Także ludzie bardzo otyli częściej doświadczają powikłań po abdominoplastyce.

W wyniku przeprowadzenia abdominoplastyki mogą pojawić się następujące powikłania:

– Niegojące się rany pooperacyjne. Ryzyko takich ran występuje w zasadzie zawsze, gdy rozcina się ludzkie ciało. Nie jest to więc powikłanie, które byłoby charakterystyczne dla abdominoplastyki, tym nie mniej może się pojawić po przeprowadzeniu tego zabiegu. Szczególnie narażone są osoby, u których rany zwykle długo się goją oraz takie, które mają słabą krzepliwość krwi.

– Zakażenie. Powikłanie, które podobnie jak poprzednie, może pojawić się przy każdej operacji

– rozejście się mięśni. Jeśli mięśnie się rozejdą, najczęściej konieczna będzie ponowna operacja. Na pojawienie się tego powikłania wyjątkowo narażeni są pacjenci, którzy po operacji znacząco przytyją lub też pacjentki, które zajdą w ciążę.

Chirurgia plastyczna w przypadku poważniejszych operacji wiąże się z otwieraniem ludzkiego ciała. Nieubłaganą tego konsekwencją jest to, że chirurgii plastycznej towarzyszą bardzo poważne powikłania pooperacyjne.

Może po przeczytaniu tekstu komuś się przyda Chirurgia plastyczna – prywatna klinika | Art&Med