Zdrowie i Uroda

Buty rowerowe

Praktycznie wszystkie buty rowerowe w tym również szosowe oferują lekką konstrukcję, gładkie podeszwy i dobrą wentylację. Wyróżniają się wyjątkowo sztywnymi podeszwami, aby ułatwić przenoszenie mocy na pedały. Zobaczmy więc jak to wygląda w praktyce

Czy buty spd nadadzą się do zwykłego chodzenia czy tylko na rower?

Buty rowerowe szosowe nie są przeznaczone do przedłużonego chodzenia ze względu na brak przyczepności na podeszwie i brak możliwości zginania.

Na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Gdy patrzysz na modele o wyższej cenie, to materiały takie jak włókno węglowe są używane w nich do dalszego zmniejszania ciężaru i zwiększenia sztywności. Natomiast dopasowane systemy pozwalają na większą personalizację. W wielu stylach mała gumowa podkładka na pięcie zapewnia jedyną przyczepność.

Jak znaleźć odpowiednie obuwie?

Aby wybrać odpowiednie obuwie rowerowe, wykonaj trzy proste kroki:
1. Ustal, który system pedałów znajduje się w rowerze, którym zamierzasz się przemieszczać. Większość rowerów jest kompatybilna tak aby pasowały do nich buty rowerowe spd. Jednak niektóre rowery są wyposażone w opcjonalne dwustronne pedały, dzięki czemu są one kompatybilne. Sprawdź zatem, jaki system pedałów znajduje się na wewnętrznych stronach pedałów roweru. 2. Znajdź buty do jazdy na rowerze, które najbardziej Ci odpowiadają. W naszym przypadku zwróćmy uwagę na buty rowerowe spd, które są kompatybilne z każdym rowerem i mają podeszwę zewnętrzną, która ułatwia chodzenie. Jeśli rowery Twojego środka transportu są wyposażone w pedały TRIO. 3. Wybierz odpowiedni klin, który przymocuje twój rodzaj butów rowerowych do pedałów roweru.

Rodzaje zamykania butów rowerowych

Buty rowerowe spd mają jeden z kilku rodzajów zamknięć.

1. Podczas używania buta ze sznurowadłami, upewnij się, że końce są wystarczająco krótkie lub są schowane, aby zapobiec ich złapaniu w łańcuch bez osłony.2. Paski typu ”rip-and-stick” – zapewniają one szybkie zamknięcie i pozostają użyteczne w błotnistych, mokrych warunkach. Paski rozciągają się mniej niż sznurówki i są bardziej podatne na bezpieczne noszenie. Większość obuwia rowerowego ma 2 lub 3 paski; im więcej pasków, tym więcej można dopasować. Wg. mnie jest to znaczenie bezpieczniejsza opcja od pierwszej. Nie ma możliwości aby coś wkręciło się w łańcuch rowerowy. 3. Paski z klamrami są droższe, ale oferują największą moc mocowania i bezpieczeństwo.

Podsumowując, buty rowerowe spd to ciekawa opcja dla osób chcących zająć się kolarstwem na poważniej, dbając przy tym o wygodę, bezpieczeństwo oraz wyniki czy efekty płynące z naszej jazdy.