Dom i Wnętrze

Chroń gniazdka elektryczne przed swoimi dziećmi!

Instalacja elektryczna zasilana napięciem 230 V to poważne zagrożenie dla naszych dzieci. Jak już pewnie zdążyliśmy się o tym przekonać, mają one tendencję do wsadzania palców tam gdzie nikt ich o to nie prosi… Dlatego, jeśli mamy małe dzieci, konieczne jest zabezpieczenie przed nimi gniazdek elektrycznych. Służą do tego specjalne zatyczki, które wykonane z plastiku dają 100 procentową pewność iż naszemu dziecku nic się nie stanie, nawet jeśli hipotetycznie dotknie się ono zabezpieczonego gniazdka.

Zakup takiej zatyczki nie powinien być dla nas problemem. Są one bardzo tanie – można spotkać je już w cenie kilku złotych za kilka sztuk, co w przeliczeniu daje nam mniej więcej złotówkę za sztukę. Zatyczki takie są bardzo proste w montażu. Wystarczy, że włożymy je do gniazdka w ten sposób, by „zakryły one” wszystkie jego niebezpieczne elementy. Proste?

Zatyczki, nie tylko zabezpieczą gniazdko elektryczne przed dziećmi. Za ich pomocą możemy też ochronić je przed naszymi zwierzętami (które w krytycznym momencie zawsze wchodzą tam gdzie ich nie potrzeba) i różnymi czynnikami wcześniej nieprzewidzianymi – np zalaniem wodą.

Korzystanie z nich jest bardzo proste. Jeśli już włożymy je do naszych gniazdek, usunięcie ich jest możliwe po wcześniejszym wprowadzeniu do nich wtyczki z dowolnego posiadanego przez nas odbiornika.

Kilka porad związanych z wtyczkami zabezpieczającymi do gniazdek elektrycznych:

1. Wkładając je do gniazdek, warto pamiętać o tym, by skierować plastikowe bolce bezpośrednio do otworów gniazdka. Jeśli zainstalujemy wtyczki odwrotnie, ich wyciągnięcie będzie bardzo proste i staną się one wtedy zupełnie bezużyteczne.

2. Nie musimy ich wcale kupować w drogich i profesjonalnych sklepach. Są one dostępne w każdym sklepie posiadającym wyposażenie elektryczne. Co więcej, możemy nawet znaleźć je w niektórych supermarketach (pomijamy tu oczywiście supermarkety budowlane, które oferują podobne produkty od ręki).

3. Zatyczka zabezpieczająca na gniazdko elektryczne wytrzyma nam spokojnie te kilka lat użytkowania. Wprawdzie jest to element plastikowy, ale zarazem jest on na tyle wytrzymały by móc być wielokrotnie wkładanym i wyjmowanym z gniazdka.

4. Zanim zdecydujesz się na zakup takich zatyczek, warto zapamiętać kilka zasad bezpieczeństwa przy montaży gniazdka elektrycznego:

– gniazdko elektryczne musi być przed montażem odpowiednio przemierzone. Chodzi o to, by uniknąć sytuacji w której np podłączamy fazę do bolca uziemiającego i tym samym narażamy naszych bliskich na porażenie prądem elektrycznym

– gniazdko elektryczne, musi być odpowiednio stabilnie przykręcone do ściany. Jest to możliwe dzięki specjalnym śrubom, które dokręcane, rozszerzają specyficzny mechanizm dociskowy. Dzięki niemu, gniazdko trzyma się w ścianie w sposób trwały i stabilny.

– jeśli zauważamy, że nasze gniazdko zaczyna wypadać z otworu na nie przeznaczonego, warto zakupić nowe. To koszt rzędu kilkunastu złotych a dzięki niemu, zabezpieczymy wszystkich mieszkańców naszego domu (i nas samych) przed porażeniem sieciowym prądem elektrycznym. Bezpieczeństwo w tym wypadku to podstawa.