Technologia

Co zrobić, gdy znikną zdjęcia

Tradycyjne aparaty na kliszę to już bezpowrotna przeszłość. Zapis zdjęć w postaci cyfrowej spowodował, że karty pamięci czy miniaturowe dyski stają się prawdziwymi domowymi skarbnicami wspomnień. Co jednak zrobić, gdy część z arcyważnych zdjęć znika – wydawałoby się – bezpowrotnie?

Szczególnie w aparatach nieco starszej generacji dochodzi do sytuacji, w których fotografie są samoczynnie likwidowane zaś karta pamięci niespodziewanie formatowana. W takich sytuacjach utrata danych nie oznacza ich definitywnego końca.
Odzyskiwanie zdjęć możliwe jest dzięki specjalistycznym programom, które nie koncentrują się na systemie plików, ale na indywidualnym kodzie nagłówka każdego z plików. W ten sposób można odzyskać dane nawet wtedy, gdy doszło do dość poważnej ingerencji w zapisany wcześniej materiał.
Używanie oprogramowania przeznaczonego do tak skutecznego odzysku zdjęć wymaga wiedzy i doświadczenia – by nie pogłębić negatywnych skutków, odzyskiwanie danych zdjęciowych powinno zostać powierzone wyspecjalizowanemu serwisowi. Wspomnienia zbierane na kartach pamięci w postaci pamiątkowych zdjęć nie powinny być narażane – ich odzyskanie jest całkowicie możliwe.