Dom i Wnętrze

Czy okna mają związek z utrzymaniem ciepła w mieszkaniach?

Jesień to odpowiednia pora, aby sprawdzić poprawność działania systemu grzewczego w mieszkaniach blokowych. Zazwyczaj zajmuje się tym sama spółdzielnia, bo prawdą jest, że od momentu rozpoczęcia grzania my sami nie jesteśmy w stanie określić usterek. Zdarza się jednak, że kaloryfery pozostają chłodne, co jednoznaczne jest z wadą czy uszkodzeniem.

Problematyczne stare okna

To nie tylko kaloryfery odpowiadają za utrzymanie ciepła w mieszkaniach. Poza kratkami wentylacyjnymi niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na okna i ich zabudowę, szczególnie w starych budynkach. Dawniej okna tworzono głównie z drewna – z czasem jednak źle zaimpregnowane drewno pękało na słojach, przepuszczało powietrze, kurczyło się. Taka sytuacja prowadziła do powstawania nieszczelności, szczególnie w obrębie styku okna z murem.
Drugim poważnym problemem są uszczelki, które z czasem sztywnieją, kruszą się lub odlepiają od ram okiennych. Taka sytuacja również wpływa na ochłodzenie temperatury w mieszkaniach. Uszczelki można wymienić, jednak jeśli mamy możliwość znacznie lepszym rozwiązaniem jest wymiana samych okien.

Obecnie w sklepach znajdziemy nowoczesne rozwiązania związane ze stolarką okienną. Jednym z najbardziej cenionych dostawców jest okna-internorm.pl, oferujący okna plastikowe oraz drewniane.