Dom i Wnętrze

Czym pokryć dach?

aranżacja ,aranżacje

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu jest niezwykle ważny, ponieważ to czym przykryjemy dach decyduje o jego wytrzymałości. Oczywiście niezwykle ważna jest również więźb dachowa, jednak wydaje się, że pokrycie dachu jest także ważne. Warto pamiętać na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze materiału do pokrycia dachu.

Pokrywa dachu – czym się kierować przy jej wyborze?

Nie ma wątpliwości, że przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę to jakiego rodzaju pomieszczenia dach chcemy pokryć. Bez wątpienia, nieco inne są wymagania odnośnie dachu w domu a na przykład dachu w garażu. Ponadto, niezwykle ważny jest kształt dachu. Przykładowo, jeśli jest on wyjątkowo skomplikowany to raczej blacha trapezowa nie będzie się nadawała. W takiej sytuacji konieczne może się okazać zastosowanie dachówek.

Kolejną kwestią jeśli chodzi o wybór odpowiedniego pokrycia dachu jest konstrukcja budynku oraz więźby dachowej. Jeśli mówimy bowiem o jakimś niewielkim budynku o słabej konstrukcji to raczej nie będziemy mogli użyć żadnego ciężkiego pokrycia dachu. Trzeba wtedy użyć blachy trapezowej, czy też papy asfaltowej, ponieważ są to lekkie materiały.

Najpopularniejsze materiały do pokrycia dachu

Jeśli chodzi o materiały, których możemy użyć do pokrycia dachu to wybór jest duży. Jednakże, jak już wcześniej wspomniano, nie zawsze dany materiał nadaje się do użycia na konkretnym dachu.

Niezwykle często stosowane są dziś blachy do pokrycia dachów. Wydaje się, że są one wyjątkowo praktyczne, ponieważ są bardzo lekkie, a przy tym wytrzymałe i stosunkowo tanie.

Warto mieć na uwadze, że jest wiele rodzajów blach. Jeśli chodzi o te, które stosuje się najczęściej, to zdecydowanie jest to blacha trapezowa, płaska oraz tak zwana blachodachówka.

Skomplikowana budowa dachu – co zrobić?

W sytuacji, gdy dach ma niestandardowy kształt nie zawsze możliwe jest zastosowanie takiego pokrycia jakie byśmy chcieli. Na bardzo nierówny dach nie nałożymy raczej blachy trapezowej, ponieważ nie damy rady pokryć nią wszystkich zakamarków. Ponadto, na dachu o oryginalnych kształtach nie sposób ułożyć płyt bitumicznych, którymi dachy są dziś dosyć często pokrywane.

Jeśli posiadamy dach, którego nie da się pokryć wyżej wymienionymi materiałami to musimy szukać czegoś, co nadaje się do pokrycia każdego rodzaju dachu. Wydaje się, że materiałem takim jest papa asfaltowa, którą stosować można w zasadzie zawsze. Ponadto, również dachówki bitumiczne, jak i tradycyjne dachówki ceramiczne można położyć na każdym, najbardziej nawet skomplikowanym dachu.

Tekst powstał we współpracy z firmą Budmax-metal