Technologia

Do czego służy certyfikat SSL?

Do czego służy certyfikat SSL?

Certyfikat SSL służy do zwiększania bezpieczeństwa w internecie. Protokół ten chroni przed fałszowaniem danych i szyfruje komunikację między użytkownikami. Firmy korzystające z tej usługi budują prestiż na rynku i zwiększają przychody. Certyfikaty bezpieczeństwa są skierowane głównie do sklepów internetowych, serwisów aukcyjnych i portali randkowych.

Czym jest certyfikat SSL?

Skrót SSL oznacza Secure Socket Layer, został pierwotnie stworzony przez firmę Netscape. Głównym celem certyfikatów SSL jest ochrona witryn przed atakami z zewnątrz oraz poufność danych na drodze elektronicznej. Strony internetowe bez certyfikatów bezpieczeństwa przesyłają dane otwartym tekstem, który jest łatwy do przechwycenia. Stosując protokół SSL, utajnia się informacje, do których dostęp mają tylko osoby uprawnione, ponieważ komunikacja jest szyfrowana za pomocą kodu. System jest bardzo trudny do złamania, bo dostęp do niego ma bardzo mała grupa osób. Certyfikaty SSL mają dane właściciela domeny internetowej oraz są tworzone na koncie klienta. Zaszyfrowane zostają dane tylko zawarte w obrębie domeny internetowej, dla której protokół został wystawiony.  Aby założyć certyfikat SSL, należy mieć gotową stronę WWW, domenę, hosting i serwer. Protokół trzeba koniecznie zastosować w przypadku stron, które przetwarzają lub wykorzystują dane osobowe klientów. O szczególne bezpieczeństwo w internecie należy zadbać w przypadku sklepów internetowych, portali randkowych oraz serwisów aukcyjnych, w których możliwe jest płacenie przez internet.

Przed czym chroni certyfikat SSL?

Certyfikat SSL ma na celu maksymalną ochronę danych. Protokół ten chroni użytkownika przede wszystkim przed:

  • zmienianiem i zniekształcaniem danych przekazywanych między komputerami,
  • kradzieżą numerów kart, kont i haseł,
  • nielegalnymi działaniami na użytkownikach indywidualnych lub systemach większych organizacji,
  • phishingiem, czyli udawaniem osoby godnej zaufania w celu pozyskania poufnych danych, takich jak hasła czy numer karty kredytowej,
  • pharmingiem – fałszowaniem adresów IP, które są przypisane do nazwy domen, a następnie wprowadzaniem tych danych do serwerów DNS.

Korzyści stosowania certyfikatów SSL

Firmy korzystające z certyfikatów SSL budują zaufanie na rynku. Klienci widzą, że informacje zawarte w domenie są zaszyfrowane, dzięki czemu czują się bezpieczniej, przebywając na danej witrynie. Użytkownicy są też pewni, że przeglądają wybraną stronę, a nie są przekierowywani do fałszywej witryny. Klient dużo chętniej skorzysta z usług firmy, która buduje swoją wiarygodność za pomocą certyfikacji. Certyfikat SSL jest jednym z wymagań stawianych przez Payment Card Industry Data Security Standard, który jest niezbędny do uruchomienia opcji płatności kartą kredytową. Wpływa to na prestiż i rozpoznawalność marki, a co za tym idzie – większe przychody.