Ciekawe

Do czego wykorzystuje się dziś blachę trapezową?

Do czego wykorzystuje się dziś blachę trapezową?

Do pokrywania dachu można używać wielu różnorodnych materiałów. Wydaje się, że wybór tego najodpowiedniejszego zależy od naprawdę bardzo wielu czynników. Wśród nich najważniejsze to solidność więźby dachowej i całego budynku. Nie bez znaczenia jest również styl w jakim wybudowano dany budynek.

Blacha trapezowa jako pokrycie uniwersalne

Do pokryć spotykanych najczęściej należy bez dwóch zdań zaliczyć blachę trapezową. Jest to materiał, z którego można być zadowolonym w zasadzie w każdej sytuacji niezależnie od tego jakiego typu budynek się pokrywa. Blacha dobrze sprawdza się w przypadku solidnych budynków o mocnej konstrukcji. Jednakże, jeśli budynek jest nieco słabszy przeważnie również nie ma problemu z zamontowaniem blachy, gdyż jej waga nigdy go przesadnie nie obciąża.

Jedynym argumentem za rezygnacją z blachy trapezowej może być kwestia estetyczna. Oczywiście, nie można powiedzieć, iż blacha jest brzydka. Rzecz jednak w tym, że z pewnością nie do każdego budynku pasuje ona idealnie. W przypadku bardziej tradycyjnych, eleganckich budowli jednak warto wybrać raczej nieco inne pokrycie.

Gdzie najczęściej pojawia się blacha?

Jak wspomniano blacha trapezowa pojawia się w wielu miejscach. Jest to materiał, który jest chętnie wykorzystywany przez budowlańców. Wynika to nie tylko z tego, iż blacha dobrze pełni swoje funkcje, ale również z tego, ze relatywnie łatwo się ją montuje. Gdzie jednak najczęściej zobaczyć można blachę trapezową?

Wydaje się, że przede wszystkim powszechnie stosuje się ją podczas budowy różnego rodzaju obiektów użyteczności publicznej. Chodzi tu na przykład o wiaty przystankowe czy też zadaszone parkingi. Blacha trapezowa stanowi skuteczne zabezpieczenie przed deszczem, a jednocześnie łatwo się ją montuje i jest tania. Jest to więc idealny materiał do tego typu konstrukcji.

Jak zapobiec przeciekaniu?

Powyżej wymieniono wiele zalet blach trapezowych, wśród których jest między innymi wytrzymałość. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach blacha może ulec zniszczeniu i to bardzo szybko. Wynika to najczęściej z zaniedbań na etapie konstrukcji dachu.

Rzecz w tym, ze jeśli nie zadba się o to, aby na powierzchni blachy pojawił się cynk chroniący przed korozją bardzo szybko może zacząć niszczyć ją rdza. Efekt jest zwykle taki, że w zadaszeniu pojawiają się szpary, przez które przedostają się krople wody. Warto pamiętać o tym podczas zakupów blach.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal