Dom i Wnętrze

Drzwi szklane – różne rodzaje

Osoby, które zdecydują się na zakup drzwi ze szkła, nadal stoją przed koniecznością wybrania konkretnego rozwiązania. W czasie podejmowania decyzji warto brać pod uwagę nie tylko cenę, ale także funkcjonalność oraz wygląd danych drzwi.

Szkło coraz bardziej popularne

Szkło to materiał, który jest wykorzystywany od wieków, ale jego zastosowanie znacznie się zwiększyło w nowoczesnej architekturze. Stosuje się je w różnego rodzaju budynkach publicznych oraz komercyjnych takich, jak biura i sklepy. W takiej przestrzeni szkło, w tym również drzwi szklane, spełnia wiele ważnych funkcji. Pozwala na oszczędzanie energii, ponieważ poprawia oświetlenie, umożliwia bardziej estetyczną ekspozycję produktów, a także sprawia, że łatwiej jest kontrolować pracowników w budynkach należących do firm.

Popularne rodzaje drzwi szklanych

Najbardziej popularne rozwiązanie to drzwi rozwierane, które można znaleźć w zdecydowanej większości domów i mieszkań. Takie drzwi uznawane są za standard, chociaż ich otwieranie wymaga miejsca i mogą być kłopotliwe w ciasnych przestrzeniach. Za to są korzystne pod względem ceny, a także można je stosunkowo łatwo zamontować.

Ciekawą alternatywę stanowią drzwi szklane składane. Ich wadą jest fakt, że zmniejszają szerokość otworu drzwiowego. Często są wybierane ze względu na swój ciekawy, oryginalny wygląd, który sprawia, że mogą być interesującą ozdobą wnętrza. Wykorzystuje się je także w wąskich przejściach, czyli tam, gdzie otwieranie drzwi rozwieranych jest mało wygodne.

Warto także wziąć pod uwagę możliwość zamontowania drzwi przesuwnych. Takie rozwiązanie również sprawdzi się w ciasnych pomieszczeniach, na przykład w wąskim korytarzu. Jednocześnie duże drzwi przesuwne będą się prezentować bardzo efektownie w dużych wnętrzach takich, jak salon. Są praktycznym sposobem na oddzielenie jadalni, czy kuchni bez optycznego zmniejszania przestronności wnętrza.

Ciekawe rodzaje szkła

Oprócz rodzaju i sposobu montażu drzwi szklanych trzeba także podjąć decyzję dotyczącą wyboru konkretnego rodzaju szkła. Wszystkie materiały stosowane w tego typu produktach są bezpieczne, w przypadku drzwi wykorzystuje się najczęściej szkło hartowane. Wybór szkła ma więc przede wszystkim wpływ na wygląd takiego elementu wykończenia.

Drzwi mogą zostać wykonane między innymi ze szkła przejrzystego. Tam, gdzie znaczenie ma większa prywatność, warto wybrać szkło piaskowane, które jest matowe. Dostępne jest także szkło kolorowe i witrażowe, które pozwala na osiągnięcie bardzo ciekawych efektów.