Ciekawe

Funkcjonowanie przychodni – współczesne udogodnienia

Przychodnie zdrowia kojarzone są zazwyczaj z niewielkimi przedsiębiorstwami. Zatrudnieni w nich lekarze każdego dnia dostają gotową listę z zarejestrowanymi pacjentami. Jak w praktyce wygląda codzienne rejestrowanie i uzupełnianie kartotek chorych?

Dawniej wszelkie kartoteki tworzone były ręcznie: na dedykowanych arkuszach prowadzona byłą ewidencja pacjentów. Na kartach znajdowały się dane pacjenta (data urodzenia, miejsce zamieszkania), wszelkie przebyte choroby, szczepienia, badania specjalistyczne i informacje o przebiegu konkretnych chorób. Kartoteki przechowywane były w obszernych szafach, odpowiednio opisanych, aby w razie rejestracji móc szybko znaleźć konkretną osobę.

Współczesna przychodnia – jak działa?

Obecnie praca w przychodni została praktycznie w całości przeniesiona do systemów komputerowych. Takie rozwiązanie sprawia, że możliwe jest znacznie szybsze odnajdywanie danych konkretnych pacjentów, szukanie ich po numerze pesel czy miejscu zamieszkania. Niezwykle istotne jest także, że praca w komputerze pozwala na oszczędność miejsca, papieru i czasu! Osoby pracujące w recepcji najczęściej wykorzystują oprogramowanie dla przychodni, tworzone z myślą o ułatwieniu codziennej pracy w przychodni.

Nowoczesne oprogramowanie pozwala na katalogowanie pacjentów, zbieranie ich historii chorób, sprawdzanie wizyt, płatności, proste umawianie wizyt z lekarzami, zarządzanie harmonogramem pracy konkretnych pracowników (lekarzy) i wiele innych.