Technologia

Jak ograniczyć zużywanie tuszu

Jednym z najczęstszych problemów użytkowników drukarek atramentowych jest to, że tusze do drukarki zbyt szybko się opróżniają. Wydajność atramentu jest podstawowym czynnikiem, który musimy brać pod uwagę przy obliczaniu kosztów druku. Wysoki koszt tuszu potrafi szybko przekroczyć pierwotną cenę drukarki.

Wydajność tuszu


Nie ma jednolitej metody, która pozwalałaby na obliczenie wydajności tuszu do drukarki. Każdy producent stosuje w swoich obliczeniach własne pomiary. Nie znaczy to jednak, że nie da się opracować optymalnych metod eksploatacji drukarki, które w każdych warunkach gwarantują nam oszczędność.
Żeby drukować taniej trzeba wziąć pod uwagę trzy czynniki: rodzaj wkładów, ustawienia rozdzielczości, częstotliwość drukowania. Są to kwestie, na które mamy największy wpływ, możemy więc dzięki nim oszczędzać i sprawić żeby wykorzystujące tusze drukarki były ekonomiczne.

Jakie rodzaje wkładów?


Jeżeli tylko jest taka możliwość, zawsze warto kupować oddzielne pojemniki z tuszem. Kaseta, w której znajdują się wszystkie trzy podstawowe kolory – cyjan, magenta i żółty – nie jest dobrym rozwiązaniem. Cały wkład nie działa, jeśli zabraknie choć jednego koloru.
Dlatego właśnie o wiele bardziej ekonomicznie będzie kupować pojedyncze wkłady z każdym z tych kolorów. Nie w każdej drukarce jest to możliwe, ale tam gdzie się da, warto z tej wiedzy skorzystać.

Rozdzielczość druku


Niemały wpływ na ilość zużytego do drukowania tuszu do drukarek ma ustawienie parametrów wydruku. Jednym z najważniejszych jest rozdzielczość. Parametr ten określa ile kropek atramentu przypada na cal kwadratowy, stąd jednostka DPI – dot per inch.
Jeżeli ustawmy wysoką rozdzielczość, wydrukowany obraz będzie dokładniejszy i wyraźniejszy, jeśli zaś niską, może stracić na ostrości, a przy minimalnych wartościach całkowicie się rozmazać. Trzeba więc w ustawieniach drukarki na stałe wymusić taką rozdzielczość, żeby wydruki były przygotowane w wystarczającej dla ludzkiego oka jakości, przy jednoczesnym zachowaniu oszczędnego trybu. Taką wartością dla większości drukarek, przy wydruku a papierze o formacie A4, jest 300 DPI.

Częstotliwość drukowania


Jest to czynni, o którym rzadko się myśli, a ma wpływ na to jak szybko używające tusze drukarki są w stanie wyczerpać swoje zasobniki. Chodzi tu o to, że każdy start druku przy drukarce atramentowej wiąże się ze zużyciem odrobiny tuszu. Dlatego im częściej drukujemy niewielkie partie materiału, tym więcej zużywamy atramentu.
Ekonomiczne rozwiązanie to zbieranie kilku rożnych materiałów i drukowanie ich jeden po drugim bez przerwy.