Zdrowie i Uroda

Jak skutecznie chronić swoje zęby przed próchnicą?

Próchnica jest chorobą zakaźną – obecnie problem ten dotyczy praktycznie co drugiego Polaka. Zatrważający jest fakt, że na próchnicę zapada coraz więcej dzieci w wieku przedszkolnym, a nawet niemowląt! Stomatolodzy biją na alarm i zachęcają do przykładania znacznie większej uwagi do naszej jamy ustnej i jej higieny. Jakie elementy okażą się najważniejsze?

Profilaktyka próchnicy – co musisz wiedzieć

Pierwszym krokiem do zachowania pięknych i zdrowych zębów jest regularne szczotkowanie, najlepiej po każdym posiłku. Dzięki szczotkowaniu zębów możliwe jest nie tylko wymiecenie resztek pokarmów z jamy ustnej, ale przede wszystkim regularne ścieranie osadów nazębnych i hamowanie powstawania płytki nazębnej. To właśnie na niej rozwijają się bakterie, które w przyszłości mogą powodować próchnicę. Do szczotkowania niezbędna jest odpowiednio dobrana szczoteczka, jak również pasta z fluorem – oba przedmioty znajdziemy w drogeriach, aptekach.

Nie tylko szczotkowanie zębów

Pielęgnacja zębów wymaga również nitkowania – nici dentystyczne dokładnie oczyszczają przestrzenie między zębowe i pozwalają na usunięcie resztek pokarmów.
W codziennej pielęgnacji pomoże nam również płyn do płukania ust. Jego zadaniem jest odświeżanie oddechu, jak również hamowanie powstawania płytki nazębnej.

Co z dietą?

Profilaktyka próchnicy to jednak nie tylko szczotkowanie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej, Niezwykle ważne jest również zwrócenie bacznej uwagi na to, co ląduje każdego dnia na naszym talerzu. Zdecydowanie powinniśmy unikać potraw zawierających duże ilości cukru – w tym oczywiście słodycze. Cukier w nadmiernych ilościach znajdziemy również w napojach takich jak nektary owocowe czy soki. Zamiast nich pijmy wodę niegazowaną, czarne herbaty (znajdziemy w nich wiele fluoru). Konieczne są także regularne wizyty u stomatologa.