Ciekawe

Jak wybrać dobrego detektywa?

Jak wybrać dobrego detektywa?

Musisz skorzystać z pomocy detektywa, ale nie wiesz, jak wybrać agencję, która rzeczywiście będzie w stanie ci pomóc? Sprawdź nasze trzy rady dotyczące tej niełatwej decyzji!

Po pierwsze, licencja

Zanim wybierzesz agencję detektywistyczną, warto sobie uświadomić, że żeby detektyw był rzeczywiście detektywem, a zebrane przez niego dowody mogły posłużyć w toku sprawy prowadzonej przed polskimi sądami, musi mieć licencję oraz wpis do rejestru działalności regulowanej. Agencja detektywistyczna musi być także ubezpieczona.

W trakcie pierwszego spotkania w agencji detektywistycznej masz pełne prawo poprosić o okazanie licencji. Co więcej, warto mieć świadomość, że po zakończeniu czynności detektyw powinien przekazać zlecającemu usługę pisemne sprawozdanie, które może być wykorzystane przed sądem. Żaden z tych punktów nie będzie problemem w przypadku agencji detektywistycznej, która działa zgodnie z prawem, ale jeśli trafisz na detektywa, który nie prowadzi legalnej działalności, sprawa będzie wyglądała zupełnie inaczej.

Po drugie, umowa

Agencja detektywistyczna to firma, która świadczy usługi zamawiającym. Oznacza to, że przed podjęciem działań powinna zostać podpisana umowa. Nie bez przyczyny mówi się, że nieuczciwego detektywa można poznać po tym, że wykręca się od podpisania umowy na papierze.

Po trzecie, szukaj z polecenia

Jeśli tylko masz taką możliwość, wybieraj agencję detektywistyczną z polecenia. Podpytaj wśród swoich krewnych i znajomych – być może zdziwisz się, jak wiele osób skorzystało już z pomocy detektywa. Warto także przejrzeć opinie w internecie i portalach społecznościowych, ale uwaga, zdarza się, że nie zawsze są one rzetelne. Bywa że za negatywnymi opiniami stoi konkurencja, a za tymi pozytywnymi osoby powiązane z agencją detektywistyczną. Warto więc internetowe opinie brać z ziarnkiem soli.