Dom i Wnętrze

Z jakiego materiału wykonać parapety?

Z jakiego materiału wykonać parapety?

Parapety mocuje się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Z czego je wykonać, aby były trwałe i służy długo?

Szczegóły nadają wnętrzom charakteru. Jeżeli chcesz, aby urządzone przez ciebie pomieszczenia prezentowały się atrakcyjnie, to nie możesz pozwolić sobie na pominięcie detali. Jednym z takich są parapety. Możliwości zagospodarowania tych powierzchni jest wiele, podobnie jak materiałów, z których mogą one zostać wykonane.

Parapety zewnętrzne – nie tylko blacha

W latach 70. i 80. ubiegłego wieku popularne było wykonywanie parapetów zewnętrznych z blachy. Materiał ten jest odporny na uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych. Znaczenie ma również to, że – po przygotowaniu – może on być pomalowany na różne kolory. Choć blacha stalowa wciąż cieszy się popularnością wśród inwestorów, nie sposób nie dostrzec zainteresowania innymi rozwiązaniami. Często stosuje się również materiał PVC, drewno czy nawet marmur.

Wybierając materiał na parapety zewnętrzne kieruj się dwoma parametrami, czyli odpornością na działanie czynników zewnętrznych i ceną. Ta druga może znacząco ograniczyć wybór, bowiem koszt zakupu np. marmurowych parapetów jest wysoki.

Parapety wewnętrzne – muszą pasować do wnętrza

W odróżnieniu od parapetów zewnętrznych, parapety wewnętrzne są detalem wpływającym na odbiór całego wnętrza. Dobrze zatem, aby nie rzucały się one w oczy, ale komponowały ze stylem, w duchu którego pomieszczenie zostało zaprojektowane. W klasycznych wnętrzach sprawdzą się parapety wykonane z drewna. W nowoczesnych warto z kolei rozważyć zastosowanie tworzywa sztucznego czy kamienia.

Nabywając materiał z myślą o parapetach wewnętrznych, musisz pamiętać o docelowym przeznaczeniu poszczególnych pomieszczeń. Z uwagi na agresywne środowisko obecne w łazience, drewniane parapety muszą zostać prawidłowo zabezpieczone przed wodą i detergentami. Podobnie rzecz ma się w przypadku parapetów kuchennych, które mogą być wykorzystywane jako przedłużenie blatu roboczego. Pamiętając o tych zasadach, wybierzesz odpowiedni materiał na parapety zewnętrzne lub wewnętrzne.

Więcej ciekawych artykułów z dziedziny okien oraz parapetów znajdziecie na portalu Dom.pl