Dom i Wnętrze

Kilka słów o obrzeżach naturalnych…

Obrzeża, kupowane w sklepach meblarskich i budowlanych, często decydują o przywróceniu naszych mebli do „życia”. Ze względu na charakterystyczne, pojawiające się w nich obtarcia i uszkodzenia, trudno je zakwalifikować do dalszego użytkowania.Dopiero dzięki obrzeżom ich dawny wygląd może wreszcie powrócić.

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje obrzeży

1. Pierwszym z nich są obrzeża sztuczne, które najczęściej są wykonane z PCV. Ich zaletą jest to, że mogą być przechowywane przez długi czas w naprawdę trudnych warunkach. O ile np temperatury poniżej 5 stopni Celsjusza nie powinny uszkodzić samych obrzeży, o tyle jednak mogą one wpłynąć na działanie kleju który w tym wypadku nie będzie miał tak dobrych parametrów klejenia.

2. W drugim przypadku, mówimy o obrzeżach naturalnych. Są one – jak sama nazwa wskazuje – wykonane z materiałów w pełni naturalnych. Są to różne gatunki drewna. Wśród producentów najczęściej spotykamy następujące jego odmiany:

– Dąb
– Olcha
– Buk
– Brzoza
– Anegre
– Mahoń

W przypadku obrzeży naturalnych, ich przechowywanie jest już nieco trudniejsze. Głównie ze względu na właściwości drewna, które choć mało wrażliwe na samą temperaturę, to jednak cechuje się niewielką odpornością na wilgoć. W przeciwieństwie do tworzyw PCV, obrzeża naturalne muszą więc być przechowywane w znacznie bardziej troskliwych warunkach.

Obrzeża naturalne – w ofercie producenta

Obrzeża naturalne, to w przypadku wielu sklepów bardzo duży asortyment. Jeśli mówimy o np wielkich marketach, to wiadomo – będą one miały znacznie szerszą ofertę obrzeży naturalnych niż małe sklepy budowlane i meblarskie.

Ponadto, duże sklepy charakteryzuje większy wybór kolorystyczny. W ten sposób, nawet posiadacze dość oryginalnych mebli mogą zdecydować się na zakup dobrej jakości obrzeży naturalnych, które swoją barwą będą pasowały do ogólnej kolorystyki konkretnego mebla.

Obrzeża naturalne – podsumowanie

Obrzeża meblarskie wykonane z naturalnych materiałów, są dziś bardzo popularnym sposobem na podreperowanie i naprawienie starych mebli. To, czy wybierzemy obrzeża naturalne czy sztuczne – to zależy już od nas.