Ciekawe

Łatwe określanie parametrów dzięki testerom szczelności wentylacji

Podczas budowy różnych obiektów, inwestorzy mogą przekonać się, jak skomplikowane są różne czynności, związane z zapewnieniem pełnej sprawności wszystkich instalacji. Budynek to nie tylko fundamenty i ściany ale także spora ilość niewidocznych gołym okiem konstrukcji, które mają na celu sprawić, że budowla stanie się funkcjonalna.

Jak łatwo kontrolować instalacje wentylacyjne?

Instalacja wentylacyjna skalda się z połączonych ze sobą kanałów. To od ich sprawność i i szczelności zależy jak cała konstrukcja działa. Prawidłowe funkcjonowanie wentylacji oraz wykrywanie wszystkich błędów możliwe jest dzięki nowoczesnym badaniom przepływów powietrza.

Do kontroli wentylacji służy tester szczelności kanałów wentylacyjnych. To urządzenie pomiarowe, zawierające całe niezbędne oprzyrządowanie, pozwalające na sprawne określenie wszystkich parametrów. Badanie opiera się na kontroli ilości przepływającego powietrza na skutek nieszczelności poszczególnych odcinków kanałów wentylacyjnych specjalistycznego sprzętu pomiarowego

Charakterystyka pracy testera szczelności wentylacji

Tester szczelności kanałów wentylacyjnych to urządzenie bardzo dokładne i w szybki sposób umożliwiające dokonanie pomiarów. Warto wiedzieć, że testery wykonują pomiary ciśnienia i natężenia przepływu powietrza. Nowoczesne modele pozwalają na cyfrowy odczyt wyników, ciśnienia w Pa oraz przepływu w l/s. Wyposażony w wbudowany barometr i sondę temperatury, pozwala na uwzględnienie owych czynników w wynikach.

Na rynku istnieje wiele firm produkujących takie urządzenia i różne modele testerów szczelności kanałów wentylacyjnych. Przykładowy model budowy testera to cyfrowy czytnik pomiarów, wyświetlający wyniki oraz wąż, który podłączany jest do kanału wentylacyjnego.

Zalety nowoczesnych modeli urządzeń pomiarowych

Nowoczesne testery określone są pewnymi standardami. Wybrane modele posiadają wiele zalet. Urządzenia pokazują dokładne wyniki, samodzielnie określają wyciek i klasę szczelności przewodów, w prosty sposób dostosowują pomiary do ciśnienia.

Dodatkowo ich atutem jest wielkość i poręczność. Rozmiary usprawniają pracę i nie trzeba zamawiać specjalnych pojazdów do ich przewożenia w różne miejsca. Odpowiednie dostosowane do norm testery muszą wykonywać badania według normy PN – EN 12237 oraz PN – EN 1507.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.