Zdrowie i Uroda

Licówki, protezy, mosty – które rozwiązanie najlepsze?

Współcześnie protetyka ma wiele do zaoferowania osobom, które pragną uzupełnić luki w uzębieniu czy poprawić wygląd posiadanych zębów. Warto jednak znać różnice pomiędzy konkretnymi rozwiązaniami. Czy wiesz, czym różni się most od protezy?

Mosty i protezy

Kiedy brak jednego lub dwóch sąsiadujących zębów najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie mostu protetycznego. Ten rodzaj nakładki umożliwia uzupełnienie luki. Mosty mocuje się na sąsiadujących zębach – aby jednak móc to uczynić konieczne jest spiłowanie powierzchni szkliwa i dopasowanie zębów do otworów w dolnej krawędzi mostu. Mosty skutecznie ukrywają ubytek, są odporne na uszkodzenia i doskonale spełniają rolę zastępczych zębów.
W przeciwieństwie do mostów protezy dedykowane są osobom, które pozbawione są zębów na całej długości łuku. Najczęściej rozwiązanie to jest proponowane osobom starszym – w ich przypadku zęby wypadają w wyniku cofania się dziąseł czy braku minerałów.
Protezy wykonywane są w pracowniach protetycznych. Pierwszym krokiem jest pobranie wycisku łuku pacjenta. Na podstawie tego modelu tworzona jest podstawa. Stomatolog wraz z pacjentem dobiera też kolor sztucznych zębów.

Licówki – czym są?

Licówkami nazywamy nakładki na pojedyncze zęby, które tworzy się w pracowniach protetycznych. Ich zadaniem jest imitowanie naturalnej powierzchni zęba. Licówka nakładana jest na odpowiednio przygotowany ząb – niezbędny jest bardzo dobry stan zdrowia zęba. Licówki tworzone są z trwałych materiałów, odbijających światło tak samo jak naturalne szkliwo. Dobierane są kolorystycznie względem naturalnej barwy zębów.
Czy życie z licówkami porcelanowymi jest trudniejsze dla ich użytkownika? Zdecydowanie nie – licówki myjemy tak samo jak normalne zęby: przy pomocy szczoteczki i pasty z fluorem. Nie ma przeciwwskazań do wykorzystywania nici dentystycznych czy płynów do płukania ust.