Ciekawe

Marketing klubów sportowych – jak to robić dobrze i dlaczego jest taki ważny?

Marketing klubów sportowych

Jest wiele aspektów, którymi piłkarskie kluby muszą zajmować się na co dzień, a tymczasem kibice nie zwracają na takowe elementy większej uwagi.

Tak naprawdę jest to jeden z najważniejszych działów, który napędza zyski, bowiem sami kibice, którzy oglądają mecze live muszą się jakoś dowiedzieć o danych wydarzeniach sportowych, z udziałem wybranej drużyny.

Piłka nożna = biznes?

Jak najbardziej tak. Nie da się zaprzeczyć, że przede wszystkim chodzi tutaj przecież o zarabianie pieniędzy. Piłkarze po to ciężko trenują, aby odnosić coraz większe sukcesy i tym samym zarabiać więcej. Dodatkowo kluby piłkarskie muszą stale pracować nad swoimi finansami, aby wszystko się ze sobą spinało i gwarantowało jak największe dochody do kasy. Potrzeba przecież zaspokoić wszystkie najważniejsze sprawy, takie jak pensje dla trenerów, piłkarzy, jak również opłacić sztab medyczny, czy mieć na organizowanie różnych meczy i wydarzeń sportowych. Bilans zysków i strat ma się zgadzać, a najlepiej wychodzić jak najbardziej na wartości dodatnie.

Obecnie dochody, które mają kluby piłkarskie pochodzą z różnych źródeł. Przeważnie są to reklamy w telewizji, na stadionie, zyski ze sprzedaży piłkarzy do innych klubów, sprzedaż klubowych gadżetów. Znacznie rzadziej mamy tutaj do czynienia z zyskami z rozgrywek na arenie europejskiej. Co prawda, są one niemałe, jednakże zarezerwowane wyłącznie dla najlepszych drużyn.

Czym zajmuje się dział marketingu?

Przede wszystkim główkowaniem nad tym, w jaki sposób przyciągnąć możliwie jak największe rzesze kibiców na stadion, co jest konieczne do zwiększania zysków z biletów, jak również rozpoznawalności samej drużyny. Warto wiedzieć, że sama strona internetowa, czy kilka plakatów na mieście nie wystarczy, więc konieczne są bardziej złożone i zaawansowane działania, które przełożą się na realne efekty. Nie ma najmniejszego sensu wydawanie pieniędzy na coś, co nie przynosi pożądanych efektów.

Należy także zwrócić uwagę na fakt, że kibice piłkarscy, to nie jest jednolita grupa odbiorców, więc przekaz musi być dopasowany w taki sposób, aby trafiał do 20-latka, jak również 50-latka. Dodatkowo wchodzą także różnice zarobkowe, kulturowe, czy też miejsce zamieszkania. To wszystko jest niezwykle ważne i konieczne do stworzenia konkretnego planu marketingowego, który w kolejnych miesiącach będzie przynosił możliwie jak najlepsze wpływy do budżetu. Jest to bowiem jeden ze składowych elementów.