Zdrowie i Uroda

Masaż klasyczny – 3 najpopularniejsze techniki

Masaż klasyczny - 3 najpopularniejsze techniki

Masaż pomaga w przypadku pojawienia się wielu różnych problemów zdrowotnych. Ponadto doskonale poprawia samopoczucie, buduje poczucie bliskości oraz sprawia, że skóra staje się jędrniejsza i lepiej odżywiona. Najpopularniejszą jego formą jest masaż klasyczny, w którym wykorzystuje się głównie 3 techniki.

Głaskanie na początek i koniec

Na początku i na końcu masażu klasycznego skóra jest jedynie głaskana. Dzięki głaskaniu złuszcza się martwy naskórek oraz usuwa się pot i łój. Ponadto przepycha się krew żylną i limfę w kierunku serca, co sprawia, że układ krążenia pracuje wydajniej.

Głaskanie zmniejsza obrzęki ciała i przyspiesza wchłanianie się siniaków. Delikatne ruchy dłoni na obwodzie ogniska zapalnego powodują także zwalczenie stanu zapalnego. Powinno się pamiętać, że głaskanie skóry w masażu klasycznym ma nie tylko funkcję relaksacyjną i leczniczą, lecz również diagnostyczną – znacząco ułatwia wykrycie zmian chorobowych w różnych partiach ciała.

Rozcieranie

Masaż klasyczny w drugiej kolejności obejmuje rozcieranie. Zadanie rozcierania polega na rozdrobnieniu i przemieszczeniu na obwód wysięków pozapalnych lub blizn, krwiaków i zrostów. Pozwala także zlikwidować narośle w tkance kostnej.

W tej części masażu klasycznego wytwarza się duże ilości ciepła, które powodują, że tkanki są przekrwione, a wchłanianie się przemieszczanych drobin – szybsze. Usuwany jest też kwas mlekowy, który jest przyczyną bólu mięśni i tzw. zakwasów po treningu.

Ugniatanie

Trzecią najpopularniejszą techniką stosowaną w masażu klasycznym jest ugniatanie. Spełnia ono dwie funkcje: przepycha krew i limfę z naczyń obwodowych do centralnych oraz wytwarza próżnię w miejscu ugniatanym, a następnie wypełnia ją krwią i chłonką. Dzięki ugniataniu z tkanek usuwane są substancje wyzwolone w czasie rozcierania, co powoduje powstanie w nich miejsca dla substancji odżywczych.

Masaż klasyczny z ugniataniem poleca się głównie w celu intensywnego pobudzenia mięśni. Mięśnie stają się dzięki niemu lepiej odżywione oraz zyskują większe napięcie i lepszą zdolność do kurczenia się, co podnosi ich wytrzymałość i siłę. Zbyt silne i częste ugniatanie może jednak doprowadzić do pojawienia się przerostu tkanki mięśniowej i jej późniejszego zwiotczenia.

W masażu klasycznym można stosować zarówno wszystkie 3 najpopularniejsze techniki, jak również jedynie głaskanie skóry. Pozostałe techniki można zastąpić oklepywaniem, wibracją, wałkowaniem czy roztrząsaniem.

Artykuł powstał we współpracy z Medica SPA