Dom i Wnętrze

Meble tarasowe rattanowe piękne przez długie lata

Meble ogrodowe zbudowane z naturalnych materiałów wymagają starannej pielęgnacji. Aby ulubione krzesła, fotele czy stoliki pięknie się prezentowały i wiernie służyły przez długie lata, należy poświęcić im odrobinę uwagi. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej modnemu w ostatnich sezonach wyposażeniu z rattanu. Jak przedłużyć jego żywotność? Sprawdź!

Jak dbać o meble tarasowe rattanowe?

Meble tarasowe rattanowe „nie lubią” wody. Meble z naturalnego surowca należy czyścić miotełką do kurzu, odkurzaczem z wąską końcówką, szczotką nylonową albo ryżową. Ważnym etapem pielęgnacji wyposażenia outdoorowego jest jego konserwacja. Ekspozycja na promieniowanie UV, skrajne temperatury oraz mróz nie będą odbijać się na kondycji mebli, jeśli będziesz regularnie impregnować je specjalistycznymi środkami. Częstotliwość zabiegów uzależniona jest od zaleceń producenta konkretnego specyfiku. Ważne jest, aby rattanowe meble w okresie jesienno-zimowym przechowywać w suchym miejscu.

Podwójna ochrona

Prostym sposobem na przedłużenie żywotności mebli z rattanu, wikliny czy drewna jest zabezpieczanie ich w czasie załamania pogody oraz poza sezonem letnim specjalnymi pokrowcami. W dobrych sklepach z wyposażeniem outdoorowym nie brakuje wysokiej jakości osłon, które odizolują ulubione meble od szkodliwych czynników. Kupując konkretny model, zwróć uwagę, z jakiego materiału jest wykonany. Unikaj osłon szytych z materiałów zawierających w swoim składzie PVC. Tego typu materiały pod wpływem mrozu sztywnieją, a następnie pękają. Dużo lepiej sprawdzą się lekkie pokrowce z nieprzemakalnego poliestru wzbogaconego warstwą membrany. Przepuszczająca powietrze membrana zapobiega rozwojowi pleśni, bakterii i grzybów na powierzchni mebli.