Technologia

Niezastąpione obróbki blacharskie

Jeśli nie wybudujemy solidnego dachu, pokrytego dobrym materiałem, stale będziemy musieli walczyć z zalewaniem strychu. Warto pamiętać jednak, iż istotne jest nie tylko rozsądne zaprojektowanie dachu i profesjonalne położenie pokrycia. Równie istotne są prace wykończeniowe, takie jak na przykład montowanie obróbek blacharskich.

Zastosowanie obróbek – gdzie je montować?

Jeśli chodzi o to, w których konkretnie fragmentach dachu należy zamontować obróbki blacharskie, decyzję odnośnie tego powinien zawsze podejmować fachowiec. Tylko dekarz z doświadczeniem będzie w stanie powiedzieć nam, gdzie zamontować obróbki aby dach nie przeciekał.

Tym nie mniej, są pewne lokalizacje na dachu, w których każdy fachowiec, w każdym przypadku zaleca użycie obróbek blacharskich. Są to miejsca, w których po prostu brakuje pokrycia. Do miejsc takich na pewno zaliczyć można okap. Oprócz okapu również koszyk oraz oczywiście sam szczyt naszego dachu są miejscami, w których koniecznie musi się znaleźć obróbka blacharska.

Jak to się robi?

Jeśli chodzi o samą produkcję, to tak na prawdę obróbki blacharskie robi się różnymi sposobami. Wydaje się, iż często najwygodniejszym rozwiązaniem jest zrobienie jej już na terenie budowy. Okazuje się bowiem, iż mamy wtedy możliwość zrobienia jej dokładnie w takim kształcie i rozmiarze w jakim chcemy. Nie ma więc konieczności martwienia się robieniem złączy.

Ażeby stworzyć solidne obróbki blacharskie trzeba mieć na posiadaniu maszynę, z pomocą której je wykonamy. Jeśli chodzi o maszyny, jest ich oczywiście wiele do wyboru. Mają one różne możliwości jeśli chodzi o otrzymywane kształty blach.

Funkcje obróbek blacharskich

W gruncie rzeczy są dwa główne powody montowania obróbek. Pierwszy z nich to oczywiście zabezpieczenie dachu przed przeciekaniem. Obróbki z blachy zatkają bowiem wszelkie szpary w dachu.

Drugim powodem instalowania obróbek blacharskich jest po prostu poprawa wyglądu naszego dachu. Bez nich często dach wygląda na prawdę bardzo nieestetycznie, tak jakby czegoś w nim brakowało.

Tekst powstał we współpracy z Budmax-Metal