Zdrowie i Uroda

Olej lniany – naturalna skarbnica prozdrowotnych właściwości

Olej lniany – naturalna skarbnica prozdrowotnych właściwości

Oleje roślinne nie są obce naszym kulinarnym praktykom. Niemniej, często potrafimy nie zdawać sobie sprawy, jak wiele korzystnych działań oferują konkretne rodzaje tej substancji. Tak często bywa z olejem lnianym, którego prozdrowotne właściwości, co ciekawe, znane były już starożytnym Rzymianom. Warto, byśmy odkryli je na nowo i dowiedzieli się, jak stosować wspomniany produkt spożywczy, by zyskał na tym nasz organizm.

Olej lniany – pochodzenie i właściwości

Substancja ta uzyskiwana jest dzięki nasionom lnu w procesie zimnego tłoczenia (czyli wyciskania oleistej cieczy), konkretnie w temperaturze nieprzekraczającej 10 stopni Celsjusza. Produkt ten jest przede wszystkim bogatym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3, a ponadto wykazuje szereg znakomitych właściwości dla naszego organizmu. W czym konkretnie może pomóc jego spożywanie?

Składniki zawarte w oleju lnianym odgrywają istotną rolę w syntezie hormonów, a także stanowią cenny budulec tkanki mózgowej. Poza tym, wspomagają procesy trawienne i odpowiadają za regenerację błon śluzowych, znajdujących się wewnątrz układu pokarmowego (często zalecany jest też w przypadku np. choroby Leśniowskiego-Crohna). Jednocześnie, olej lniany wspiera leczenie depresji, jak również odżywia skórę (zwłaszcza suchą z tendencjami do łuszczenia się). U kobiet produkt ten jest w stanie właściwie regulować cykl miesiączkowy i łagodzić objawy menopauzy. Tymczasem dla mężczyzn może okazać się skuteczny w przypadku przerostu prostaty. Po tę substancję powinny sięgnąć też osoby prowadzące aktywny tryb życia, ponieważ olej ten poprawia wytrzymałość i wydolność organizmu.

Spożywanie, pozyskiwanie i przechowywanie oleju lnianego

Oczywiście, precyzyjne ustalenia związane ze spożywaniem oleju lnianego zależą od konkretnego człowieka i specyfiki jego organizmu. Niemniej, istnieją tu pewne ogólne założenia – wedle nich dzienna dawka tej substancji dla dorosłego człowieka powinna wynosić od 2 do 6 łyżek. W przypadku dzieci, które szczególnie potrzebują kwasów Omega-3, dawka ta wzrośnie.

Jednocześnie należy pamiętać, że ilość ta dotyczy tylko przyjmowania oleju lnianego na zimno. Produkt nie nadaje się do smażenia, gdyż podczas tego procesu traci wszystkie wartościowe składniki oraz prozdrowotne działania. Natomiast znakomicie sprawdzi się dodany do różnego rodzaju sałatek. Więcej na temat sposobów wykorzystania tej substancji w kuchni dowiesz się tutaj.

Jeśli chodzi o gotowy olej lniany, to wbrew pozorom nie jest tak łatwo dostać w pełni wartościowy produkt. Na jakie kwestie powinniśmy zwrócić uwagę podczas jego zakupu? Przede wszystkim, aby substancja okazała się wartościowa dla naszej codziennej diety, powinna zawierać przynajmniej 50% kwasu tłuszczowego Omega-3. Poza tym, musi być tłoczona na zimno, z nasion niemodyfikowanych. Należy też szukać oleju nierafinowanego oraz bez dodawanych sztucznych składników. W momencie zakupu nie może też stać dłużej niż 3 miesiące.

Jednak duże znaczenie mają nie tylko cechy zakupionego produktu, ale i warunki, w jakich będziemy go przechowywać. Zwłaszcza należy pamiętać o tym, żeby olej lniany stał w chłodnym i ciemnym miejscu, bez dostępu tlenu – w innym wypadku najcenniejsze składniki ulegną procesowi utleniania, a substancja na tym straci. Dlatego zwróćmy też uwagę, czy nabywany produkt jest właściwie przechowywany. Jeśli stoi on na sklepowych bądź aptecznych półkach, najprawdopodobniej okaże się on nieskuteczny. Nie zapominajmy również, że olej lniany po otwarciu jest dobry najwyżej przez miesiąc.