Ciekawe

Otwarcie własnego sklepu spożywczego krok po kroku

Prowadzenie własnego sklepu spożywczego to duża odpowiedzialność, ale przy odrobinie wysiłku może się okazać, że to także znakomity sposób na osiąganie satysfakcjonujących zarobków. Jak zatem założyć sklep spożywczy i sprawić, aby przynosił wymierny dochód? Można oczywiście skorzystać z franczyzy którejś ze znanych sieci spożywczych – wówczas nie musimy już budować marki od podstaw – albo działać pod własnym szyldem. I w jednym, i w drugim przypadku czeka nas kilka formalności, które należy spełnić.

Rozeznanie rynku

Podstawą sukcesu jest odpowiednia lokalizacja. Pierwszym krokiem będzie zatem rozpoznanie lokalnego rynku i potrzeb społeczności – krótko mówiąc, musisz ocenić, jakie miejsce (ulica, osiedle) stwarza największe szanse na to, że sklep zyska stałych klientów. Co istotne, nawet jeżeli w okolicy znajduje się popularny hipermarket, to jeszcze nie przesądza o klęsce osiedlowego sklepiku. Warto wziąć pod uwagę, że po szybkie, codzienne zakupy wiele osób woli wybrać się do najbliższego „spożywczaka” niż do dużego marketu, zwłaszcza jeżeli zaproponujemy im lepszej jakości produkty. Na etapie układania biznesplanu i badania potrzeb lokalnego rynku zastanów się także nad asortymentem sklepu, który będzie go wyróżniał na tle sieciowych supermarketów. Ważnym elementem biznesplanu, towarzyszącym wybieraniu produktów i dostawców jest również ustalenie cen – w tym przypadku trzeba dokładnie przeanalizować zarówno ofertę konkurencji i ceny dostawców, jak też koszty typu: transport, czynsz i rachunki, wynagrodzenie dla pracowników czy materiały promocyjne.

Pozytywna decyzja Sanepidu

Niezależnie od tego, czy jesteś najemcą, czy właścicielem lokalu, po wyposażeniu sklepu czeka cię wizyta Sanepidu, który musi dokonać oficjalnego odbioru. Aby uzyskać pozwolenie na działalność związaną z przetwarzaniem żywności, trzeba spełnić szereg wymagań dotyczących BHP, m.in. łatwo zmywalne powierzchnie z nietoksycznych materiałów, odpowiednia liczba umywalek, rozmieszczenie i wielkość pomieszczeń, system wentylacyjny i węzeł sanitarny. Już na etapie wykańczania wnętrza zapoznaj się dokładnie z obowiązującymi przepisami i zasięgnij rady specjalistów w tej dziedzinie. Podstawą prawną, która określa wszystkie wytyczne w tym zakresie, jest Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 o bezpieczeństwie żywności i żywienia – warto również do niej zajrzeć.

Koncesja na alkohol

Wprowadzenie do oferty sklepu napojów alkoholowych to niezawodny sposób na zwiększenie obrotów. Jeżeli zatem w swoim sklepie spożywczym zamierzasz sprzedawać alkohol, potrzebna będzie koncesja. Aby uzyskać tego rodzaju pozwolenie, musisz złożyć podanie w urzędzie miasta lub gminy, dołączyć niezbędne dokumenty (odpis z KRS / CEIDG, potwierdzenie prawa własności do lokalu, opinia Sanepidu) oraz uiścić opłatę (łączna kwota za wydanie pozwolenia na wszystkie rodzaje alkoholi to 3150 zł). Decydując się na włączenie alkoholu do asortymentu sklepu, warto od razu poszukać rzetelnych, sprawdzonych hurtowni – duży wybór produktów znajdziemy np. na http://alkohole.eurocash.pl/oferta/. Posiadając koncesję, należy także przestrzegać pewnych zasad – za takie zdarzenia, jak sprzedaż alkoholu nieletnim i nietrzeźwym, awantury w pobliżu sklepu czy zakup alkoholu z niepewnych źródeł, można szybko utracić zezwolenie na sprzedaż alkoholu.