Ciekawe

Podlewanie trawnika bez użycia rąk

W ostatnich latach odnotowuje się wzrost średnich temperatur na terenie Polski. Dane meteorologiczne dotyczą nie tylko maksymalnych temperatur w okresie lata, ale także rozmieszczenie ich w ciągu roku. Okazuje się, że okres wysokich temperatur pojawia się także w miesiącach poprzedzających okres letni, ale również wczesną i późną jesienią. Taki stan rzeczy sprawia, że trzeba dodatkowo zadbać o dostarczenie wody w ogrodach i na plantacjach. Oczywiście można nosić wodę wiadrami, ale chyba brakłoby nam sił. Warto zwrócić uwagę na systemy nawadniające.

Skąd czerpać wodę

Czerpanie wody z wodociągu to wysokie koszty. Na przeciw temu problemowi wychodzi system nawadniania trawnika. Co więcej, jeżeli do posiadłości doprowadzona jest kanalizacja koszty, stają się dwukrotnie większe.
W przypadku nawadniania własnej działki właściciel powinien zdecydować się na zbudowanie własnego ujęcia wody. Chodzi tu o studnię kopaną albo wierconą, która zaspokoi zapotrzebowanie na wodę- automatyczne podlewanie trawnika wymaga dobrego źródła wody.

Strefy zraszania

We współczesnych czasach niezbędne na naszych działkach jest automatyczne podlewanie trawnika. Zanim zapadnie decyzja o kupnie poszczególnych elementów ważne jest sporządzenie odpowiedniego planu. Niezbędny jest w tym celu wymiar terenu oraz zaznaczenie obszaru nawadniania.
Posiadając plan, można decydować o rozmieszczeniu poszczególnych zraszaczy. Ważne jest posiadanie informacji o parametrach poszczególnych urządzeń nawadniających. Strefy nawadniania poszczególnych zraszaczy powinny być tak rozmieszczone, aby strumień wody wzajemnie się przenikał.

Serce systemy nawadniającego, czyli pompa

Można czerpać wodę z domu, co wiąże się ze wspomnianymi kosztami. Lepszą decyzją będzie kupno odpowiedniej pompy, która zagwarantuje wymagane ciśnienie i wydajność.
Warto wiedzieć, że jeżeli będziemy czerpać wodę ze studni to warto dostosować parametry pompy do określonej głębokości studni.

Jak się za to zabrać?

Kopanie rowków pod system nawadniania trawnika to jedno z pierwszych czynności na drodze zamierzonego celu. Rury zasilające rozprowadzamy w prosty sposób zgodnie z planem. Jeżeli poprowadzimy odpowiedni system zgodnie z założeniami, to nawadnianie trawników będzie już tylko kwestią krótkiego czasu.
Jeżeli nawadnianie dotyczy trawnika, w pierwszej kolejności usuwamy darń. Na dno wykopanych rowów rozsypujemy żwir, który będzie pełnił funkcję drenażu.
Gdy zrobimy dobrze wykonane wykopy, pozostanie tylko połączyć poszczególne elementy i sprawdzić działanie powstałego systemy automatycznego podlewania- nawadnianie trawników będzie już możliwe.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://zielony-trawnik.pl/