Zdrowie i Uroda

Podstawowa higiena jamy ustnej – o czym pamiętać?

Podstawowa higiena jamy ustnej

Stomatolodzy biją na alarm – higiena zębów Polaków jest na dramatycznie niskim poziomie. Ponad połowa Polaków przyznaje się do tego, że myje zęby rzadziej niż raz dziennie. Taka sytuacja sprawia, że lawinowo wzrasta liczba osób zmuszonych do leczenia próchnicy czy innych schorzeń. Jak prawidłowo dbać o zęby, aby były piękne? Oto kilka wskazówek!

Szczotkowanie!

Podstawą w codziennej pielęgnacji jest szczotkowanie zębów – w tym celu musimy znaleźć odpowiednią szczoteczkę oraz pastę do zębów z fluorem. Wybór szczoteczki nie jest prosty – na rynku znajdziemy wiele modeli, warto przetestować kilka i wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom. Szczoteczki zasadniczo dzielimy na miękkie, średnio twarde i twarde. Osoby o szczególnie delikatnych dziąsłach powinny wybierać miękkie szczoteczki – nie będą one podrażniać, a jednocześnie pomogą w usuwaniu resztek pokarmu. Osoby czujące, że miękka szczoteczka nie do końca czyści osad powinny wybrać model o twardszym włosiu.
Wybór pasty powinien być dyktowany przede wszystkim rozsądkiem – unikajmy past wybielających, gdyż ich działanie powoduje osłabianie naszego szkliwa, a efekt wybielania jest znikomy. Zamiast tego wykorzystujmy pasty ziołowe z fluorem – skutecznie ochronią szkliwo i dodatkowo odświeżą nasz oddech.

Płukanie i nitkowanie

Dodatkowymi zabiegami, które warto wykonywać są nitkowanie i płukanie jamy ustnej. Nitkujemy przy pomocy nici dentystycznych – warto robić to ostrożnie, aby nie pokaleczyć przestrzeni międzyzębowych. Nitkowanie pozwala na usuwanie resztek pokarmów z jamy ustnej. Stosowanie płynu do płukania ust pozwala na zahamowanie powstawania płytki nazębnej oraz na odświeżenie oddechu na długi czas.

Wizyty u stomatologa!

Poza higieną jamy ustnej niezwykle ważne jest także zwracanie uwagi na regularne wizyty u stomatologa. Warto robić to przynajmniej raz na rok!
Więcej informacji o ochronie zębów znajdziesz na stronie sujka.com.pl.