Dom i Wnętrze

Pokój dziecięcy

Stworzenie pokoju dla dziecka to jedno z pierwszych zadań dla rodziców, którzy dowiadują się o przyjściu na świat pociechy. W pierwszej kolejności wstawiamy do niego mebelki dla niemowlęcia – łóżeczko, miejsce do przewijania, kołyskę. Kiedy dziecko rośnie, wyposażenie pokoju nie jest już tak proste i oczywiste. W jaki sposób urządzić kącik dla kilkulatka?

Porządek

Każdy rodzic chciałby, aby w pokoju dziecięcym panował porządek. Nie zawsze tę aspirację da się spełnić, ale warto, aby dzieci od początku uczyły się, że po zabawie trzeba sprzątać.
Znajdźmy więc takie miejsce na zabawki, do którego będą mogły swobodnie sięgać. Nisko ułożone pudełka czy szuflady sprawią, że kilkulatek samodzielnie będzie potrafił pochować swoje zabawki po skończonej zabawie.

Pufy

W pokoju kilkuletniego dziecka, które nie odrabia jeszcze zadań domowych przy biurku nie muszą znajdować się wysokie krzesła. Ale na pewno przyda się jakieś wygodne miejsce do siedzenia.
Świetnie w tej roli sprawdzą się pufy. Są miękkie, łatwo je przenosić. Na wielu modelach dzieci mogą leżeć lub siedzieć. Do zalet tego typu mebli należy również bezpieczeństwo maluchów, które nie uderzą się podczas zabawy o ostre kanty krzeseł. Pufy zajmują niewiele miejsca, w porównaniu dla klasycznych foteli.

Ozdoby

Jak w każdym pokoju w domu, również w kąciku dziecka przyda się trochę ozdób. Jednak z reguły kilkulatkowie nie doceniają reprodukcji klasycznych dzieł.
Dużo lepszym pomysłem niż kupowanie takowej jest zatem oprawienie rysunków dziecka i powieszenie ich na ścianie. Będzie to duże wyróżnienie dla malucha, a przy okazji ozdoba adekwatna do charakteru pokoiku.

Kolory

Warto zwrócić także szczególną uwagę na kolory, jakie otaczają dziecko w jego pokoju. Dobrze sprawdzają się jasne barwy. Pastelowe kolory wprowadzają dzieci w dobry nastrój. Do pokoju chłopca świetnie będzie pasował niebieski, a dziewczynce można kupić różowe łóżeczko lub na taki kolor pomalować ściany. Dobrze sprawdza się też zielony, żółty i delikatne, kremowe odcienie.