Zdrowie i Uroda

Pomoce optyczne dla niedowidzących? Idealny pomysł na prezent

pomoce optyczne dla niedowidzących
pomoce optyczne dla niedowidzących

Zwykle mamy spory problem co podarować na prezent naszym babciom i dziadkom. Zazwyczaj mają w domu wszystko co potrzeba. Przez wiele lat wspólnego życia zdążyli zgromadzić aż za dużo. Co w takim razie im kupić, by sprawić im radość? Przydatne mogą być np. pomoce optyczne dla niedowidzących.

Komfort życia można w każdej chwili poprawić

To, że nasze oczy odmawiają posłuszeństwa, nie oznacza, że jesteśmy skazani na porażkę. Dotyczy to szczególnie osób starszych, bo to ich w głównej mierze dotyczy ten problem. Można na szczęście w jakiś sposób się z tym uporać. Ludzie z poważnymi wadami wzroku mogą normalnie funkcjonować, oglądać telewizję, czytać książkę, potrzebują do tego odpowiednich wspomagaczy, jakimi niewątpliwe są pomoce optyczne dla niedowidzących. Arsenał akcesoriów jest całkiem spory: od okularów lornetowych po lupy elektroniczne. Ważne jest, by dobrać model dostoswany do wady wzroku, a także do naszych potrzeb. Jeśli chcemy oglądać telewizor, doskonale sprawdza się wszelkiego rodzaju lornety, z kolei do rozwiązywania krzyżówek lub też czytania książek bardziej sprawdzą się lupy elektroniczne. Niektóre z tych produktów mogą być dofinansowane z NFZ lub też z PFRON-u. dobrze jest się zorientować, czy przysługują na jakieś świadczenia, bo będzie można w ten sposób sporo zaoszczędzić.

Jak dobrać odpowiednie akcesoria?

Żeby dobrze dopasować pomoce optyczne dla niedowidzących konieczna jest wizyta u doświadczonego optyka, który doradzi jakie rozwiązani będzie najlepsze. Najlepiej wybierać miejsca, które cieszą się dobrą renomą i istnieją na rynku od kilku dobrych lat. Dobór sprzętów trwa około godziny. Doświadczony lekarz przeprowadza krótki wywiad z pacjentem, a następnie bada wzrok. Na tej podstawie radzi, jakie rozwiązanie będzie w danym wypadku najlepsze. Trzeba jednak pamiętać, by wcześniej umówić się na taką konsultację, bo czasem w przychodni okulistycznej może być spore obciążenie i nie ma sensu tracić czasu na stanie w kolejkach.

Dogadaj się ze znajomymi lub rodziną

Akcesoria dla niedowidzących do tanich nie należą. Można oczywiście liczyć na dofinansowanie, ale nie pokrywa ono 100% poniesionych kosztów. Warto więc dogadać się z rodziną i bliskimi i wspólnie złożyć się na prezent. Wtedy cena rozłoży się w miarę równomiernie. Dzięki temu będzie można sprawić bliskiej osobie praktyczny prezent, a równocześnie nie wydawać na niego majątku. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne i poprawia jakość życia.