Ciekawe

Stojaki na rowery – oryginalne czy klasyczne

Stojaki na rowery - oryginalne czy klasyczne

Moda na jazdę po mieście na rowerze to nie tylko wygoda, ale również sposób na relatywnie szybki sposób przejazdu, bez stania w korkach. W wielu miejscach pojawia się jednak problem z możliwością bezpiecznego pozostawienia rowerów, do czego niezbędne stają się stojaki na rowery.

Jakie stojaki do mocowania rowerów oferują producenci

Większość stojaków na rowery to stojaki wykonane z metalu, zwykle ze stali nierdzewnej, która może być ocynkowana lub pomalowana na wybrany kolor. Dodatkowe zabezpieczenie metalu jest wskazane z powodu ekspozycji stojaków – zazwyczaj stojaki montuje się bezpośrednio do podłoża lub do ścian budynków, przy czym w większości są one wystawione na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych.

Równie ważny jak materiał jest sam kształt stojaków na rowery. Większość z nich to stojaki, w których rowery montowane są za koła. Takie stojaki mogą mieć tradycyjny kształt, coraz częściej są to jednak stojaki na rowery w kształcie zwielokrotnionej spirali. Na specjalne zamówienie mogą być również wyprodukowane stojaki o bardzo oryginalnych kształtach, przy czym większość z nich to stojaki umożliwiające bezpieczne pozostawienie jednego roweru.

Stojaki pojedyczne czy wielostanowiskowe

Producenci stojaków na rowery oferują stojaki na dowolną liczbę rowerów. Większość z nich to stojaki na kilka rowerów, umożliwiające mocowanie roweru za ramę. Część z nich została zaprojektowana tak, aby samo stanowisko do mocowania roweru można było łatwo przekręcać, co umożliwia wykorzystanie stojaka na różne sposoby.

W wielu miejscach, gdzie nie ma zbyt wiele przestrzeni do zagospodarowania, pojawiają sie stojaki umożliwiające montowanie roweru za koło. Z kolei w rowerowniach wskazane są stojaki na jeden rower, które można montować bezpośredni do ściany dzięki zastosowaniu mechanizmu stojaka typu ring.

Stojaki na rowery pojedyncze

Choć w wielu miejscach stojaki kojarzą się z miejscem, w którym można bezpiecznie przypiąć dowolną liczbę rowerów, to warto pamiętać, że stojaki mogą być również bardziej tradycyjne w kształcie. Takie są stojaki U-kształtne, które stosuje się w przypadku prywatnych podwórek oraz w miejscach, gdzie przechowywane są pojedyncze rowery.

Stojaki U-kształtne mogą być wyposażone w dodatkowe poprzeczki oraz tabliczki, niektóre modele posiadają także możliwość dodatkowej stabilizacji kół. W przypadku takich stojaków uwagę przyciąga również ciekawy desing stojaków oraz kolorystyka.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Calus-p