Biznes

Usuwanie danych z BIK. Czy to w ogóle możliwe?

BIK to instytucja, która zbiera dane o tym, jak wygląda nasza historia kredytowa. Niestety, znajdziemy w nim nie tylko pozytywne informacje, ale także te negatywne.

Usunięcie danych reguluje prawo

Sporo firm oferuje czyszczenie BIK, prawda jest jednak taka, że usunięcie danych z tej bazy jest możliwe tylko w trzech przypadkach:

  • gdy nastąpiło odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych, po tym jak wygasło zobowiązanie kredytowe, lub zakończył się termin, na jaki ta zgoda została udzielona (w przypadku danych pozytywnych,
  • gdy skończył się okres pięciu lat, przez który BIK może przetwarzać dane klientów bez ich zgody (w przypadku danych negatywnych),
  • jeżeli do bazy BIK wpłynęły dane, które rozmijają się z prawdą lub zostały wprowadzone omyłkowo.

Jakie dane trafiają do BIK?

Do baz BIK trafiają dane zarówno pozytywne (czyli o terminowo spłacanych należnościach), jak i te negatywne (czyli o należnościach, które spłacaliśmy z opóźnieniem przekraczającym 60 dni). Większość zobowiązań przetwarzanych przez BIK to kredyty z przeznaczeniem na zakup towarów, usług lub papierów wartościowych, kredyty niecelowe oraz kredyty studenckie, mieszkaniowe i pracownicze. Dodatkowo w BIK gromadzone są także dane o kredytach odnawialnych, spłatach kart kredytowych i kartach debetowych.