Zdrowie i Uroda

Wyżynanie się zębów – problem ortodontyczne

Wyżynanie się zębów

Wyżynające się zęby stałe to obecnie jeden z poważniejszych problemów w przypadku dzieci w wieku szkolnym. Ze względu na uwarunkowania genetyczne czy też nieprawidłowości w budowie szczęki zęby często wyżynają się krzywo, zdarza się również, że może brakować ich zawiązków – w przyszłości w takim miejscu powstanie po prostu luka. Z jakimi problemami ortodontycznymi stykają się najczęściej rodzice dzieci w wieku szkolnym?

Nieprawidłowy zgryz

Nieprawidłowy zgryz może być spowodowany różnorodnymi czynnikami. Najpowszechniejszą jest oczywiście krzywe rośnięcie zębów, które układają się w sposób nienaturalny, mogą zachodzić na siebie, tworzyć przerwy między zębowe. Takie sytuacje są niebezpieczne, gdyż nawet podczas normalnego gryzienia pokarmów może dojść do uszkodzenia jakiegokolwiek zęba, kruszenia się szkliwa. Nieprawidłowy zgryz zębów może być również wynikiem długiego wykorzystywania smoczka dziecięcego – w wyniku ciągłego ssania zmienia się ułożenie szczęki, co w przyszłości może powodować przodozgryz.

Brak zębów

Zdarza się, że zęby się nie wyżynają – wynika to najczęściej ze zmian genetycznych. W przypadku braku jakichkolwiek zębów konieczne jest zrobienie zdjęcia rentgenowskiego panoramicznego szczęki i określenie, czy znajdują się tam zawiązki brakujących zębów. Ich brak może całkowicie tłumaczyć luki. Niestety – w takich sytuacjach pozostaje jedynie uzupełnianie wyrwy w łuku poprzez stosowanie implantów czy mostów protetycznych.

W przypadku ósemek często zdarza się, że w szczęce nie ma na nie miejsca, a dodatkowe zęby sprawiają ból i ucisk. W takich sytuacjach zasadne jest ich wyrwanie. Zabiegi przeprowadza chirurg stomatolog, posiadający odpowiednią wiedzę i narzędzia do wykonywania takich zabiegów. Zabieg wycięcia ósemek jest powszechny i całkowicie bezpieczny.