Zdrowie i Uroda

Z jakich materiałów są szyte koszule?

Koszula to ponadczasowe ubranie, które większości ludzi kojarzy się z elegancją. Jednak różne detale tej części garderoby – rodzaj kołnierzyka, krój, kolor czy wzór decyduje o tym, czy jest to ubranie formalne czy nie. Na ogólny wygląd i szykowność koszuli wpływa także niewątpliwie materiał, z którego jest ona wykonana. Najczęściej wybieranym przez producentów koszul męskich jest bawełna, ale czasem koszule są wykonane także z innych materiałów. Jakie to materiały, czym się różnią i jaką koszulę najlepiej wybrać?

Bawełna

Bawełna jest naturalnym włóknem pochodzenia roślinnego. Niemalże każdy producent koszul męskich ma w swojej ofercie koszule bawełniane. Ma ona szereg zalet. Dzięki temu, że jest naturalna, dobrze wchłania pot i zapewnia odpowiednie oddychanie skórze. Wadą natomiast może być to, że czysta bawełna to materiał, który bardzo łatwo się gniecie.

Poliester

Poliester to bardzo popularny materiał syntetyczny, który często jest jednym z kilku elementów składu koszuli – obok bawełny czy wełny. Do jego zalet można zaliczyć wytrzymałość – można go prać i prasować w wysokich temperaturach. Szybko schnie, nie gniecie się. Minusem tego materiału jest natomiast to, że nie przepuszcza powietrza.

Len

Len jest materiałem naturalnym, który jest wprost idealnym wyborem na upały, jest bowiem bardzo przewiewny i dobrze chłonie wilgoć. Ponadto, ma właściwości antyalergiczne. Producenci koszul męskich dość rzadko oferują jednak koszule lniane, w porównaniu do chociażby bawełnianych. Len ma także sporą wadę – jest niezwykle podatny na gniecenie i bardzo trudny do wyprasowania, co znacznie utrudnia jego użytkowanie na co dzień.

Jedwab

Jedwab jest kolejnym naturalnym włóknem w tym zestawieniu. On jednak, w przeciwieństwie do bawełny i lnu, jest pochodzenia zwierzęcego – uzyskuje się go z kokonów jedwabników. Dobry producent koszul męskich może zaoferować jedwabne koszule, jednak ci mniejsi mogą się na to nie decydować ze względów finansowych – koszt produkcji jedwabiu jest dość wysoki, a jedwabne ubrania drogie. Jest to tkanina śliska, gładka, połyskliwa i miękka. Dużym plusem jest to, że się nie elektryzuje. Niestety, jak większość tkanin pochodzenia naturalnego, ta również łatwo się gniecie.

Różne materiały mają swoje plusy i minusy, dlatego każdy powinien wybierać koszulę indywidualnie, zależnie od swoich potrzeb. Materiały naturalne lepiej przepuszczają powietrze, ale za to łatwiej się gniotą. Ciekawym rozwiązaniem są także koszule z mieszanym składem – zawierające zarówno materiały syntetyczne, jak i te pochodzenia naturalnego.