Dom i Wnętrze

KOSZTORYS, CZYLI BUDOWA Z OŁÓWKIEM W RĘKU

Kosztorys inwestorski pozwala szczegółowo zaplanować, nadzorować i rozliczyć poszczególne etapy budowy naszego wymarzonego domu. Dzięki kosztorysowi nie tylko wyliczymy rzeczywiste koszty budowy domu i wypełnimy wniosek kredytowy, ale także będziemy mieli pełną kontrolę nad przebiegiem prac i wydatkami na budowie.

 

Prowadzenie kosztorysu nie jest wymogiem, i w niektórych sytuacjach korzystniej jest go powierzyć w ręce profesjonalistów, którzy prowadzą realizację zaplanowanej przez nas inwestycji. Na stronie https://www.wykonczeniewnetrza.com.pl możemy zapoznać się z ciekawą ofertą firmy mającej za sobą kompleksowe realizacje inwestycji wraz z aranżacją wnętrz. W zakładce https://www.wykonczeniewnetrza.com.pl/o-firmie możemy zasięgnąć więcej informacji na temat działalności firmy.

Zastanawiając się nad wyborem projektu przyszłego domu należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Oprócz wielkości naszego budynku, jego stylistyki i funkcjonalności bardzo ważne są również koszty budowy. Przeważnie pracownie architektoniczne, które posiadają gotowe projekty domów załączają również koszty budowy, co pozwala nam przewidzieć orientacyjne koszty inwestycji. Należy pamiętać, że takiego komfortu nie posiadają klienci zamawiający projekty indywidualne, ponieważ koszty budowy wyliczane są dopiero po zakończeniu prac nad dokumentacją techniczną.

Należy pamiętać, że gotowe projekty zakładają średnie ceny materiałów, robocizny oraz sprzętu, dlatego przed rozpoczęciem inwestycji, warto zorientować się, jakie są ceny poszczególnych elementów w obszarze, w którym decydujemy się na inwestycję. Dodatkowo należy pamiętać, że wiele zależy od potrzeb inwestora, czyli właściwie naszych potrzeb oraz oczekiwań wobec planowanej inwestycji. Dlatego bardzo logiczne jest przygotowanie stosownego kosztorysu.

 

KOSZTORYS INWESTORSKI

To nic innego jak dokument zawierający zestawienie wszystkich prac budowlanych, które musimy wykonać w ramach naszej inwestycji. Uwzględnia on koszty prac wraz z cenami za materiały i sprzęty. Jest on przeważnie dostępny w formie arkusza kalkulacyjnego, dzięki czemu możemy go na bieżąco modyfikować. Kosztorys obejmuje etapy od wykonania fundamentów, aż do stanu deweloperskiego. Zazwyczaj nie zawiera kosztów wykończenia budynku, ogrodzenia, działki czy doprowadzenia przyłączy. W kosztorysach inwestorskich instalacje wewnętrzne oblicza się szacunkowo, – jako procent wartości całej inwestycji.

 

KOSZTORYS A KREDYT

            Starając się o kredyt hipoteczny niezbędne jest posiadanie kosztorysu planowanej inwestycji. Dołącza się go do wniosku kredytowego razem  projektem domu, aktem własności działki oraz innymi dokumentami. Dla banku wystarczą dane finansowe zawarte w kosztorysie uproszczonym. Ważne jest, aby wcześniej dostosować ceny kosztorysów do potrzeb naszej inwestycji, czyli zamiast średnich cen krajowych wpisać realne kwoty wszystkich prac budowalnych. Jeżeli banki dysponują własnymi wzorami kosztorysów, potrzebne dane będziemy mogli przenieść z kosztorysu uproszczonego

Wypełniając wniosek kredytowy, nie należy zaniżać kosztów, tylko bardziej planować je z zapasem, aby mieć środki na różne nieprzewidziane zdarzenia na budowie. Zawsze lepszą opcją jest kosztorys przeszacowany niż niedoszacowany. We wniosku muszą być wyraźnie zaznaczone wszystkie prace, które zostaną sfinansowane ze środków własnych inwestora oraz opracowany harmonogram prac budowalnych. Na jego podstawie bank ustali wysokość i terminy wypłat kolejnych transz kredytu. Trzeba pamiętać, że jeżeli budowa się opóźni, będziemy musieli liczyć się z przesunięciem wypłaty kolejnej transzy. Najlepiej, zatem podać dłuższy termin realizacji inwestycji i wykonywania poszczególnych prac. Nawet jeśli podamy datę późniejszą, wypłatę będziemy mogli otrzymać szybciej – po zakończeniu danego etapu budowy. Wszystkie środki musimy także wydawać zgodnie z kosztorysem, ponieważ prace na budowie będą monitorowane przez przedstawiciela banku.

 

http://likeplus.waw.pl/wybierz-oswietlenie-na-taras-i-stworz-wyjatkowa-atmosfere-w-strefie-wypoczynkowej/ http://d41teachers.org/jakie-lampiony-tarasowe-wybrac-na-wlasny-taras/ https://lekkie-pioro.pl/czy-wiesz-jak-zabezpieczyc-meble-ogrodowe-na-zime/