Motoryzacja

Mikroskopijne zagrożenia dla zdrowia w naszej klimatyzacji samochodowej

W układzie klimatyzacji samochodowej mogą istnieć doskonałe warunki do rozwoju chorobotwórczych mikroustrojów – bakterii, grzybów i wirusów. Jeśli nie będziemy regularnie odgrzybiać klimatyzacji, narażamy siebie i swoich pasażerów na mikroskopijne zagrożenia, które nie tylko zmniejszą komfort jazdy, ale mogą wywoływać wiele negatywnych skutków zdrowotnych.

Czy moja klimatyzacja jest zagrzybiona?

Może nam się wydawać, że klimatyzacja w naszym samochodzie działa w pełni sprawnie i szybko kreuje odpowiedni komfort termiczny w jego wnętrzu. Ale pierwszym sygnałem tego, że zadomowiły się w niej grzyby jest nieprzyjemny zapach – zatęchły, ciężki, wywołujący duszności u astmatyków. Klimatyzacja wpływa negatywnie, a niekiedy nawet groźnie na nasze zdrowie, jeśli często po jeździe z włączoną „klimą” odczuwamy reakcje alergiczne, takie jak kaszel, katar, zapalenie spojówek, podrażnienie błon śluzowych czy drapanie w gardle.

Jak wyczyścić klimatyzację?

Konieczność regularnego dbania o klimatyzację polega na jej gruntownym czyszczeniu i odgrzybianiu. Jest to bezdyskusyjna konieczność, pytanie tylko, jak odkazić pojazd. Można dokonać tego za pośrednictwem ozonu – jednego z najsilniejszych znanych człowiekowi środków do dezynfekcji, jakie naturalnie występują w przyrodzie. Ozon jest bezpieczny dla człowieka, ale zabójczy dla chorobotwórczych mikroustrojów.
Ozonowanie klimatyzacji w sposób bardzo skuteczny niszczy i zabija wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia w jej układzie: bakterie, pleśnie, roztocza, inne drobnoustroje i dym papierosowy. Dzięki ozonowaniu możemy mieć nie tylko idealnie czystą klimatyzację, ale i zneutralizować niepożądane zapachy we wnętrzu pojazdu. Już po kilkunastu minutach od chwili wykonania ozonowania klimatyzacji, ozon rozpada się i pozostawia po sobie wyłącznie czysty tlen, którym oddychamy. Można więc od razu wsiąść do pojazdu i odjechać nim z warsztatu.

Odgrzybianie przynajmniej raz w roku

Zaleca się, aby w pojazdach wyposażonych w klimatyzację, przeprowadzać odgrzybianie co najmniej raz w roku. W układzie tym, a zwłaszcza w parowniku, mogą gromadzić się drobnoustroje i grzyby. Odgrzybianie przeprowadzane jest z wykorzystaniem albo ozonu, albo preparatów chemicznych, których cząsteczki penetrują parownik i wszelkie nawiewy. Koszt odgrzybiania klimatyzacji jest stosunkowo niski – zapłacimy za niego około 60 zł, w zależności od stopnia zanieczyszczenia. Odgrzybianie może być też elementem kompleksowej usługi serwisowania klimatyzacji, która polega na pomiarze wydajności klimatyzacji, sprawdzeniu poziomu czynnika chłodzącego i na jego uzupełnieniu. Wymieniany jest filtr kabinowy, olej do kompresora oraz odgrzybia się wnętrze klimatyzacji. Dzięki takim zabiegom nasza klimatyzacja szybko schłodzi powietrze we wnętrzu samochodu w czasie upalnego lata i ogrzeje je w trakcie mroźnej zimy.

http://eltying.com.pl http://pokrowiecogrodowy.pl http://ipjforum.org/lezaki-na-taras-wygodne-meble-wypoczynkowe/