Zdrowie i Uroda

Pierwszy skok ze spadochronem

Niegdyś dostępne dla wybranych, dziś skoki spadochronowe są osiągalne dla każdego. Samodzielnie lub w tandemie, warto spróbować choć raz. Ale dla wielu na jednym razie się nie kończy, a spadochroniarstwo staje się pasją.

Pierwszy raz

Wiele osób marzy o tym, by poczuć ten wyjątkowy rodzaj adrenaliny, który towarzyszy skokom ze spadochronem. Nierzadko jednak przed realizacją marzenia powstrzymuje nas błędne przeświadczenie, że przed pierwszym skokiem należy ukończyć skomplikowany kurs spadochronowy. W rzeczywistości okazuje się, że jest on na wyciągnięcie ręki.Najpopularniejszą formą odbycia skoku ze spadochronem po raz pierwszy jest skok w tandemie, czyli z instruktorem. W tym przypadku od uczestnika nie wymaga się wykonania żadnych badań ani ukończenia kursów. Bardzo często zresztą skoki takie prezentowane są osobom bliskim z okazji urodzin, rocznic, zaręczyn itp. Bezpośrednio przed skokiem odbywa się krótkie przeszkolenie, które pozwala przygotować się do poprawnego i bezpiecznego wykonania powietrznej ewolucji.

Samodzielne skakanie

Najczęściej okazuje się, że pierwszy skok jest początkiem pięknej przygody w przestworzach. Jednak do uzyskania możliwości samodzielnego skakania wymagany jest ukończony kurs spadochronowy oraz spełnienie wymogów formalnych, m.in. wykonanie kompletu badań.

Tak jak każdy kurs, ten również rozpoczyna się od części teoretycznej. Instruktorzy przekazują kursantom wiedzę na temat budowy spadochronu, techniki skoku, ale również zachowania ciała ludzkiego podczas spadania i emocji, z którymi można się mierzyć.Szkolenie praktyczne odbywać się może na dwa sposoby. Pierwszy z nich to metoda klasyczna. Skoki odbywają się z wysokości ok. 800-1000 m, a spadochron otwiera się tuż po opuszczeniu samolotu. Stopniowo, wraz z kolejnymi skokami zwiększa się wysokość wyskoku i opóźnia moment otwarcia spadochronu. Druga metoda, zwana AFF, promuje wyskoki od razu z wysokości 3000-4000 m i lot pod okiem instruktora.

Szkoły spadochroniarstwa

Jako, że sport ten staje się coraz bardziej popularny, dostęp do szkoleń jest ułatwiony. Obecnie we wszystkich większych miastach w Polsce istnieją placówki, w których ukończyć można kurs spadochronowy i uzyskać certyfikat. Warto jednak pamiętać, by przy wyborze szkoły kierować się rozsądkiem. Sprawdzenie czy instruktorzy posiadają niezbędne kwalifikacje może nawet uratować życie kursanta.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefy

http://robimytolepiej.pl/trwale-meble-na-duzy-taras/ http://taravat-bahar.com http://merikotka.com/nowoczesne-wyposazenie-ogrodu/