Ciekawe

Podróżowanie z przyczepą kempingową

Jakkolwiek przyczepy kempingowe są najbardziej popularne w Australii i Ameryce Północnej, w Europie zaś największym powodzeniem cieszą się w Skandynawii, także w Polsce nie brakuje ich zwolenników a ich liczba zdaje się wzrastać. Jakkolwiek z taka forma podróżowania również ma swoje minusy, poczucie wolności zdaje się rekompensować je z nawiązką.

Plusy i minusy przyczepy

Sporym problemem mogą być dość duże koszty, dotyczące tak zakupu samej przyczepy jak i jej transportu, przeglądów (choćby sprawdzenie, czy podpory do przyczep działają bez zacięć) czy konserwacji. Jeżeli podróżujemy autostradą a łączna masa zestawu pojazdów (pod tym pojęciem rozumiemy przyczepę i holujący ją samochód) przekracza trzy i pół tony, musimy liczyć się z wyższymi opłatami i koniecznością dokonywania opłat ViaToll, tak samo jak samochody ciężarowe.
Do tego dochodzi zwiększone spalanie paliwa – przy zachowaniu dopuszczalnej prędkości, należy liczyć się ze wzrostem spalania ok. 2-3l/100km. Sam postój na kempingu także nie jest darmowy a po zsumowaniu wszystkich opłat uzyskamy kwotę, za którą dałoby znaleźć się najtańszy nocleg – co prawda nie w dobrym hotelu ale i przyczepa z pewnością takowym nie jest.

Konserwacja przyczepy kempingowej

Pierwszy przegląd techniczny powinniśmy odbyć po upływie trzech lat od daty pierwszej rejestracji, kolejny – maksymalnie dwa lata od poprzedniego. Następnie badanie techniczne musimy przejść co roku. Niezależnie od tego, koniecznie jest także samodzielnie sprawdzenie przyczepy przed wyruszeniem w dalszą trasę, zwłaszcza po dłuższym postoju. To samo musimy sprawdzić przy zakupie używanej przyczepy.
Przed każdym wyjazdem koniecznie sprawdźmy wszelakie połączenia śrubowe, stan urządzenia najazdowego, światłą, elektrykę i podpory do przyczep. Taka procedura jest bardzo istotna, znacznie podnosi ona bowiem nie tylko komfort jazdy ale także – a raczej przede wszystkim – nasze bezpieczeństwo.

Co zrobić z przyczepą po sezonie?

Decydując się na zakup przyczepy, powinniśmy mieć świadomość jeszcze kilku rzeczy. Nieco problematyczne może być znalezienie miejsca parkingowego – zwykłe oznaczenie parkingu (znak D18, „P”) uprawnia do parkowania pojazdy z wyłączeniem przyczep kempingowych. Te możemy zostawiać tylko na parkingach, które dodatkowo oznaczone są tabliczką z symbolem przyczepy (T-23e).
Dodatkowo, w czasie dłuższego postoju, warto jest rozłożyć podpory do przyczep tak, aby koła nie miały styczności z podłożem. Co oczywiste, konieczne jest także mycie i bieżące usuwanie zabrudzeń.
Artykuł powstał we współpracy z Unitrailer

http://marriagematterstokids.org/nowoczesne-palenisko-tarasowe/ http://yourpbc.org/szkolenie-social-media-twoja-szansa-na-kariere/ http://marriagematterstokids.org/wykorzystaj-facebook-szkolenia-ktore-pozwola-firmie-rozwinac-skrzydla/