Każdy zapalony ogrodnik chce mieć wśród swojej zieleni ciekawe, niebanalne okazy roślin, które będą cieszyły oko przez cały rok. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się drzewka w formacie bonsai, a szczególnie te zimozielone, jak na przykład sosna.
Na czym polega tworzenie drzewek bonsai?
Sztuka bonsai wywodzi się z Dalekiego Wschodu, gdzie praktykuje się ją od wielu już wieków. Polega ona miniaturyzowaniu różnorodnych gatunków roślin, co uzyskać można dzięki przycinaniu i ograniczaniu ich korzeni, poprzez umieszczanie w płytkich donicach oraz odpowiedniej hodowli. Ta specyficzna pielęgnacja polega na przycinaniu, uszczykiwaniu pędów, a także drutowaniu gałęzi, co pozwala nadać roślinie wybrany przez nas kształt. Bonsai jest bardzo szeroko rozwiniętą gałęzią sztuki ogrodniczej, możemy więc spotkać się nie tylko z wieloma gatunkami miniaturyzowanych drzewek i roślin, ale również z różnymi stylami ich tworzenia, czyli formowania.
Sosna bonsai – rozwiązanie na miarę naszego klimatu
Ze względu na specyficzne warunki klimatyczne naszych ogrodów, w Polsce zdecydowanie najczęściej spotkać możemy się z miniaturowymi drzewkami iglastymi, wśród których szczególną popularnością cieszy się właśnie sosna bonsai. Dzięki niskim wymaganiom siedliskowym jej uprawa jest stosunkowo łatwa, a roczne przyrosty dają możliwość bieżącego obserwowania zmian i poczucie dynamiki, dlatego ten gatunek jest szczególnie polecany dla osób zaczynających swoją przygodę z miniaturyzowaniem w swoim ogrodzie. Dużą zaletą sosen bonsai jest również ich odporność na niskie temperatury oraz fakt, że zdrowe drzewka przez cały rok pozostają zielone, co pozwala na zachowanie pięknego wyglądu ogrodu niezależnie od daty w kalendarzu.
Czy pielęgnacja sosny bonsai jest skomplikowana?
Hodowla i pielęgnacja drzewek bonsai ogólnie nie jest łatwą sprawą, wymaga bowiem sporego zaangażowania, zdobycia i zastosowania pewnej dawki wiedzy i umiejętności, a przede wszystkim pokładów cierpliwości, ponieważ tworzenie miniaturki to nie rok lub dwa lata, ale znacznie dłuższy okres czasu. Dlatego też wiele osób decyduje się na zakup gotowych, już zminiaturyzowanych sosen, które następnie samodzielnie pielęgnuje w swoim ogrodzie. Jak już wspomniano wcześniej, sosny są bardzo odporne na mrozy, jednak przy drzewkach bonsai, które posiadają specyficzny system korzeniowy, należy pamiętać o tym, by na zimę zabezpieczyć donicę dodatkową warstwą izolacyjną. Warto też pamiętać o okazjonalnym nawożeniu, ponieważ rosnące w donicach sosny bonzai nie mają możliwości pobierania potrzebnych składników z głębi gleby, tak jak mogą robić to ich duże, naturalnie rosnące odpowiedniki.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Sosna Bonsai.