Turystyka

Trasy skiturowe – nowa forma turystyki górskiej

Narciarstwo jest bardzo popularnym sportem, doczekało się powstania różnych odmian, które zaspokajają potrzeby osób, poszukujących nowych i ciekawych form aktywnego spędzania wolnego czasu. Jednym z nich jest coraz bardziej ostatnio popularne narciarstwo zjazdowe połączone ze wspinaczką, do czego wykorzystywane są trasy skiturowe.

Czym jest narciarstwo skiturowe?

Jest to sport zimowy, który łączy w sobie dwie formy aktywności, wykonywane przy pomocy jednego rodzaju wyposażenia. Ta odmiana narciarstwa jest uprawiana na specjalnie opracowanych drogach wytyczonych w wysokich górach, którymi są trasy skiturowe. Jest to po prostu połączenie narciarstwa alpejskiego z biegowym oraz z elementami wspinaczki górskiej.

Osoby uprawiające ten forsowny, ale bardzo satysfakcjonujący sport są wyposażone w odpowiednio przystosowany sprzęt narciarski, przy czym narty są nieco zmodyfikowane w stosunku do zwykłych zjazdówek, aby mogły jednocześnie pełnić rolę desek biegowych. Dodatkowo bardzo istotnym elementem są specjalne wiązania, które zapewniają sztywne i stabilne oparcie w czasie zjazdu, a także możliwość przekształcenia ich w elastyczne, bardziej przystosowane do biegu i podejścia.

Jak należy przygotować się do wyjścia na trasy skiturowe?

Oprócz oczywiście wybrania odpowiedniej trasy, a takich specjalnych, atrakcyjnie przygotowanych dróg w naszym kraju wciąż przybywa, należy dobrze zaplanować wyprawę pod względem dostosowania się do warunków pogodowych oraz czasowych.

Jest to pierwszy i niezwykle ważny etap w skituringu. Zawsze należy dokładnie przewidzieć godzinę wyjścia na trasę, jej czasowy przebieg, a także planowaną godzinę zakończenia, aby nie narażać się na niebezpieczne sytuacje w wyższych górach.

Wyprawa na trasę skiturową powinna być przyjemnością i przyczyniać się do poprawy kondycji oraz zdrowia, dlatego rozważne przygotowanie pod każdym względem do pokonania kilkunastu lub więcej kilometrów w zimowych warunkach jest niezwykle istotną częścią tej pięknej aktywności.

Jaki sprzęt wykorzystuje się na trasach skiturowych?

Oczywiście odpowiednio skonstruowane narty, specjalnie przeznaczone do uprawiania skituringu są sprawą najważniejszą, ale inne elementy wyposażenia są równie ważne. Do nich należą wiązania turowe, które posiadają blokady do regulowania.

Następnym ważnym elementem są bardzo dobre buty, specjalnie przystosowane do tego rodzaju sportu oraz dobrane do wagi użytkownika.

Koniecznym wyposażeniem jest zestaw lawinowy, który zabezpiecza w razie jakiegoś wypadku górach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/trasy/szczyrk-jaworzyna-skrzyczne-malinowska-skala-przel-salmopolska

http://adamama.org/aparat-do-kriolipolizy/ http://memoriasdovicedo.org/technorattanowe-fotele-na-taras/ http://scott2012.org