Motoryzacja

Zabezpieczenie przed rdzą

Pomimo tego, że bardzo duża część modyfikacji w samochodach przeprowadzana jest w oparciu o nowe otwory technologiczne lub zmiany kształtu blachy, to rzadko kiedy zastanawiamy się nad prawidłowym zabezpieczeniem takich miejsc przed pojawieniem się rdzy. Jak powinniśmy do tego podchodzić i czego używać?
Już na samym początku rozważań na temat rdzy i korozji w przypadku samochodów osobowych trzeba wyraźnie zaznaczyć, że może ona pojawić się niemal zawsze. Co prawda karoseria w ocynku wyraźnie zmniejsza szansę na korozję, to jednak każde uszkodzenie blachy powoduje naruszenie warstwy ochronnej nałożonej przez producenta, a tym samym sprawia, że to właśnie prawdopodobnie w tym miejscu najpierw pojawi się niechciany rudy nalot. Im dłużej będziemy czekali z interwencją, tym większa szansa na powstanie nieodwracalnych zmian – dziur wymagających cięcia i spawania!

Lepsza profilaktyka?

Znacznie lepszym rozwiązaniem w przypadku jakichkolwiek ingerencji w blachę, czy to przy okazji tuningu, czy też podczas przypadkowych uszkodzeń jej powłoki lakierniczej, jest profilaktyczne zastosowanie preparatów do miejscowego zabezpieczenia blachy przed wystąpieniem korozji. Jednym z najlepszych preparatów tego typu jest oczywiście cynk w sprayu, który możemy kupić już za kilkanaście złotych w każdym sklepie motoryzacyjnym, jak i w niemal każdym sklepie z akcesoriami lakierniczymi.

Czy to skuteczny sposób?

Pomimo tego, że niemal wszyscy bywalcy internetowych forów lakierniczych twierdzą niemal jednomyślnie, że produkty lakiernicze w sprayu są niewiele warte ze względu na swój brak trwałości, to nie dotyczy to w żadnym stopniu cynku w sprayu – cynk nie występuje w wersji dwukomponentowej, a tym samym jest tak samo skuteczny w sprayu, jak i w innych formach.

Lepiej zapobiegać niż leczyć blachę z rdzy!

Podsumowując, znacznie tańszym, szybszym i skuteczniejszym sposobem jest zapobieganie wystąpieniu rdzy i podejmowanie odpowiednich kroków już przed jej wystąpieniem, a po jakiejkolwiek ingerencji w blachę naruszającą jej warstwę ochronną niż późniejsze „leczenie” skutków rdzy. Tym samym każdy z nas musi samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto zainwestować kilkanaście złotych w cynk w sprayu i samodzielnie zabezpieczyć odpowiednie miejsca, czy też przynajmniej kilkaset złotych w późniejszym okresie na blacharza oraz lakiernika (szczególnie usługi tego ostatniego są kosztowne!).
Cynk w sprayu dostępny jest w ofercie Lakiery24.com

https://fip.org.pl/praca-w-niemczech-o-czym-warto-wiedziec/ http://okna-drzwi.info.pl https://wingate.biz/kask-jezdziecki-podstawowe-wyposazenie-kazdego-jezdzca/