Do tej pory nikt nie wyobrażał sobie pracy bez serwera. Tworzenie jakiejkolwiek aplikacji, programu, zawsze było z tym ściśle związane. A jak jest teraz? Otóż nadchodzi kolejna faza ewolucji, która może oznaczać, że nastąpi wdrożenie, pomijając serwery. W jaki sposób jest to możliwe?

Serverless computing – ogólnie

Odpowiedzią na to pytanie może być serverless computing. Co to jest dokładnie? W obecnych czasach można spotkać się z kilkoma pojęciami. Oto najbardziej trafne:

    • to model, w którym dostawca chmury (AWS, Azure, czy Google Cloud) jest odpowiedzialny za wykonanie fragmentu kodu poprzez dynamiczną alokację zasobów.”,
  • “to nowy sposób udostępniania usług na bazie infrastruktury, którą użytkownik w żaden sposób nie zarządza”.

Czy obydwa te sformułowania oznaczają inne rzeczy? Oczywiście, że nie. To tak naprawdę jedna z najnowszych technologii, która sprawi, że użytkownik zapomni o tym, iż można mieć do czynienia z serwerem.

Zastosowanie serverless

Aby lepiej zrozumieć istotę bezserwerowości, można podać różne przykłady zastosowań. Pierwszy przykład? Wklejanie fotografii, która dzięki Lambda zostanie dopasowana do różnych wyświetlaczy. Nie tylko, jeśli chodzi o smartfony, ale także komputery. Kolejnym przykładem, który odwzorowuje dobrze znaczenie serverless computing, jest internet rzeczy. Otóż dzięki temu można reagować w czasie rzeczywistym na przedefiniowane wydarzenia. Serverless pomaga również w tym, aby kamera monitoringu zawsze nagrywała video, po tym, jak wyczuje ona jakikolwiek ruch. Lambda sprawi, że klip zostanie nagrany, a w następnej kolejności wysłany do bazy danych. Jak więc widać, taka usługa może okazać się przyszłością, zapewniającą ogrom nowych możliwości. 

Co przyniesie przyszłość?

Pionierem serverless computing jest firma AWS. Chociaż, w chwili obecnej wykorzystywana jest ona m.in. przez firmę 10Clouds. Całkiem możliwe, że w przyszłości tych firm przybędzie. Wśród zalet zastosowania bezserwerowości można wymienić: 

  • brak dodatkowych kosztów, które wiązałyby się z utrzymaniem serwera,
  • brak odpowiedzialności związanej nie tylko z udostępnianiem serwera, ale także z jego utrzymaniem,
  • brak konieczności wprowadzenia aktualizacji na serwerze,
  • brak konieczności wykonywania skalowania w górę, jeżeli chodzi o serwer.

Nieufność wobec serverless computing jest dużą, ale przyszłe lata mogą to zmienić. Tym bardziej, że jest to technologia, która nadal jest dopracowywana.