Posiadacze motocykli coraz częściej decydują się na ubezpieczenie swojego motocykla – olbrzymia ilość kolizji czy nawet uszkodzeń pojazdów na parkingach sprawia, że taka forma zabezpieczenia daje wiele komfortu posiadaczom. Jak w praktyce wygląda ubezpieczenie motocykla?

Ubezpieczenie motocykla OC i AC

Podstawową i wymaganą prawnie formą ubezpieczenia jest polisa OC. Ubezpieczenie motocykla w ten sposób pozwala chronić innych użytkowników drogi oraz chronić przed skutkami finansowymi sprawcę kolizji. Wysokość OC jest zmienna, zależy od wielu aspektów. Brak ważnej polisy OC skutkuje poważnymi karami finansowymi, więc warto dbać o to, aby zachować ciągłość tego ubezpieczenia.

Właściciele motocykli coraz częściej decydują się na ubezpieczenie AC – autocasco chroni bezpośrednio motocykl i pozwala na uzyskanie odszkodowania finansowego w razie uszkodzenia, kradzieży czy zniszczenia. AC chroni również przed tzw. szkodami parkingowymi, czyli uszkodzeniami, które powstały podczas postoju i których sprawców nie zawsze jesteśmy w stanie wskazać. Co ważne, zakres AC może obejmować zarówno Polskę, jak i pozostałe kraje – wszystko zależy od konstrukcji umowy oraz potrzeb. Polisa AC rozliczana jest w wariancie kosztorysowym lub serwisowym.

Ubezpieczenie motocykla Assistance – czym jest?

Ubezpieczenie motocykla w formie assistance to polisa dedykowana przede wszystkim kierowcom, którzy często wyruszają w trasę. Assistance pozwala na odholowanie samochodu do najbliższego warsztatu oraz możliwość wynajmu pojazdu zastępczego, dzięki czemu nie ma potrzeby przerywania podróży.  Okazuje się również, że możliwe jest ubezpieczenie zarówno samego motocykla, jak i odzieży motocyklowej, która w czasie stłuczek czy wypadków ulega uszkodzeniu. Ubezpieczyć można kask, rękawice, buty, kurtkę, spodnie czy cały kombinezon.